Öğretmen atamaları 2024! Milli Eğitim Bakanı açıkladı, atama sayısı belli mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen ataması hakkında açıklama yaptı. 2024 yılında Milli Eğitim Bakanlığı kaç öğretmen ataması yapacak?
Öğretmen atamaları 2024! Milli Eğitim Bakanı açıkladı, atama sayısı belli mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamaları oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Atanamamış öğretmenlerin sayısının çok olmasından dolayı çok sayıda öğretmen adayı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan müjdeli haber bekliyorlar. 2023 yılında daha öğretmen ataması yapılmayacak. Ancak 2024 yılında kaç öğretmen ataması yapılacağını üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmuş ama henüz atamaları yapılmamış yüz binlerce öğretmen adayı ve aileleri heyecanla bekliyorlar.

ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI!

Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin katıldığı televizyon programında öğretmen atamalarına yönelik açıklama yaptı. 2024 yılının planlamasının kendisine sorulması üzerine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanı olarak ben aramıza yeni öğretmenlerimizin katılmasını çok isterim. 2024 yılı için biz hesaplamalarımızı yaptık ve ihtiyaç duyduğumuz öğretmen sayısını Hazine ve Maliye Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına gönderdik. Nihayetinde bütçeyi oluşturan mekanizmalar oralarda bulunuyor.

2024 yılı için bir bütçe oluşturulacak. 2024 yılında kamuya ne kadar personel istihdam edileceğine dair bir rakam ortaya çıkacak. Bu yeni personel istihdamı içerisinde bizim bakanlığıma kaç kadro verileceğini şu anda bilemiyoruz. 2024 bütçesi hazırlandıktan sonra bize denilecek ki şu kadar öğretmen istihdam edebilirsiniz. Biz de ona göre planlama yapıp hareket edeceğiz.

Öğretmen atamaları ile alakalı olarak 2024 yılında şu kadar olacak şeklinde bir açıklama yapmamız şu anda mümkün değil. Ancak öğretmen atamalarına dair farklı bir konuya değinmek istiyorum. Biz bu yıl öğretmen arkadaşlarımızın istihdamıyla ilgili süreçte mülakat sürecini düzgün bir mülakat sistemine dönüştürmek istediğimiz için biraz uzun zaman alacağız.”

2024 öğretmen atamaları için henüz bir rakam belli olmadı. Bu rakamın Kasım ayı gibi netleşmesi bekleniyor. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı planlama yaparak alım tarihlerini ilan edecek.