Öğrencileri Derslerine Nasıl Motive Edebiliriz?

Öğrencileri Derslerine Nasıl Motive Edebiliriz?
Yeni Eğitim ve Öğretim yılına girmiş durumdayız. Gerek veliler gerekse öğrencilerde tatlı bir telaş içerisindeler. Yeni eğitim yılı yeni umutlar demek yeni hedefler demek.

Velilerde çocuklarının derslere ilgi ve alakalarının haliyle yüksek olmasını istiyorlar. Fakat çağımızda internet, akıllı telefonlar ve çocukların aklını çelen birçok teknoloji mevcutken öğrencilerin derslere motive olması çok ama çok zor olmaktadır. Peki, bu motivasyon nasıl sağlanmalıdır.

Öğrencileri Motive Etme Sanatı

Öğrencileri günümüz şartların ve teknolojik ortamında motive etmek zor olsa da imkânsız değildir. Farklı derslere motive etme yolları vardır. Burada en önemli nokta asla çocuğa baskı yapılmamalıdır. İlk olarak ödül yöntemi uygulanmalıdır. Belli bir başarı seviyesi konulmalı ve bu seviye aşıldığında onu çok mutlu edecek bir davranış sergilenmelidir. Çocuk başarılı olduğundan karşılığının olacağını bilmelidir. Diğer bir metot ise uzak başarılılar hedef alma yöntemidir. Yani kişiye eğer derslerinde başarılı olursa ileride o çok istediği oyun bilgisayarını hatta daha iyisini çok rahatlıkla alabileceğini ya da çok daha iyi bir hayat sürebileceği anlatılmalı olumlu örneklerle bu durum desteklenmelidir. Hayatta başarılı olmak için derslerinde başarılı olma zorunluluğu vurgulanmalıdır. Ama yeri geldiğinde eğlence içinde gerekli ortamlar sağlanmalıdır. Bütün bunlar yapıldığı zaman; Öğrencileri derslerine nasıl motive edebiliriz? Sorusuna kendiliğinden cevap bulmuş olunacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.