Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Birçok çocuk ödev yapmayı çok sıkıcı bulabiliyor. Bu durum okuldaki başarısını olumsuz etkilediğinden ailelerin alışkanlık kazandırılmasına destek vermesi gerekiyor.
Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Bazı öğrenciler derste öğrendiklerini söylese de bunun üzerinden geçmek ve pekiştirme yapmak gerekiyor. Üstelik ev ödevleri çocukların planlı çalışma ve organizasyon yeteneklerinde de etkili oluyor.

Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ödevlerin alışkanlık hale gelmesi için öncelikle çocuğa bunun sevdirilmesi gerekiyor. Aksi halde uzun yıllar sadece kaçınılması gereken bir durum olarak kalabilmekte.  Tabi bunda anne babanı ev ödevleri konusundaki baskıları da etkili. Çocukların hem ödev yapacak zamanı olması hem de sosyal faaliyetlerde etkin olması gerekiyor. Ancak zaman açısından kafa karışıklığı olmaması adına günlük çalışma planına uygun hareket edilmesi, ödevlerin ve sosyal faaliyetlerin belli bir süre ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yani ödevin ne zaman bitmesi gerektiği ve sosyal faaliyete ne zaman geçeceğini bilmesi motivasyonu açısından da son derece önemli.

 Cuma Günlerinde Ona İzin Verin

Ödevler bittiğinde çocuğunuza küçük ödüller vermek onu daha fazla motive edecektir.  Örneğin fazla oyun, güzel ve sevdiği bir yiyecek, ufak bir gezi onu mutlu edebilir. Bu tür ödüller çocuğun ödev alışkanlığı kazanması açısından da pekiştirici olacaktır. Yani bu noktada önemli olan onun ödevi sadece görev olarak bilmemesi ve hayatında olumlu bir getirisi olan durum olarak benimsemesi önemlidir. Son olarak cuma günlerinde hafta sonu geldiği için dilediği şekilde zaman geçirmesine izin verebilirsiniz.