Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

Meslek seçimi öğrencilerin ilerleyen dönemlerde nasıl bir yolda devam edeceklerini bilmeleri, daha da önemlisi mutlu bir hayat geçirmeleri açısından önemlidir. Özellikle Türkiye şartlarında düşünüldüğünde kendi meleğini yapmayan ve sevmediği işte çalışan, meslek değiştiren birçok kişiye rastlamak mümkündür.
Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

Tıp, öğretmenlik, mimarlık vs. gibi kalıplaşan meslekler dışında diğer alanlarda ciddi bir kriz olduğundan ve sevilerek yapılan meslekle yapmak zorunda olunan meslekler mutsuzluk kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son Yıla Bırakmak

Meslek seçimi için üniversiteye hazırlık dönemi değil çok daha öncesinde eğilimler belirlenmeli ve öğrencilerin farkına varmaları sağlanmalıdır. Aileler ve okulda da öğretmenler öğrenciyi bu konuda doğru şekilde yönlendirmeli v kendisini keşfetmesini sağlamalıdır. Yani üniversitede bölüm seçmeden çok daha öncesinde temel eğilimler belirlenmiş olmalıdır.

Mesleğe Ailenin Karar Vermesi

Mutsuz çalışanlar sürüsünün bir diğer nedeni de ailelerin meslekleri belirlemesidir. Okul döneminde yaratılan aile baskısı öğrenciyi zorunlu olarak bir mesleğe yönlendirebilir. Ancak hayat boyu bu işi yapacak olan kişi siz olduğunuzdan kontrolü bir şekilde ele almalı ve kendi sevdiğiniz işi yapmak için mücadele etmelisiniz.

Sadece Parası İçin Meslek Seçmek

Bir işle düzenli olarak uğraşmak, fiziksel bir emek yanında manevi açıdan da size birçok şey katacaktır. Sadece maneviyata dayalı ve para getirmeyen işler nasıl zorluk çıkarırsa sadece paraya dayalı işler de hayatınızdan çok şey götürür. Meslek seçerken iki maddeyi dikkate almanız önerilir.