MEB'den SON DAKİKA yasak kararı! Öğrenciler resmen yasaklandı artık yapılamayacak

MEB'den SON DAKİKA yasak kararı! Öğrenciler resmen yasaklandı artık yapılamayacak
Milyonlarca öğrencinin beklemiş olduğu son dakika duyurusu an itibari ile yapıldı MEB son dakika yasak kararı aldı.

MEB'den SON DAKİKA yasak kararı! Öğrenciler resmen yasaklandı artık yapılamayacak - Seçimden sonra kurulan yeni hükümette Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda da görev değişimi yapılmış, MEB Bakanı olarak Yusuf Tekin atanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı olarak atandıktan sonra görevine hızlı bir şekilde başlayan Yusuf Tekin pek çok yeniliğe imza atarken bu kararlardan biri daha son dakika olarak açıklandı. Yayımlanan yeni yönetmelik ile milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni yasak kararı resmen yürürlüğe girmiş oldu.

AÇIK LİSELERE GEÇİŞ ŞARTLARI AÇIKLANDI! AÇIK LİSEYE GEÇİŞ YASALANDI MI, KİMLER GEÇİŞ YAPABİLİR?

Daha önce yapılan düzenleme ile açık liseye geçişler kolaylaştırılmış ve isteyen öğrencilerin eğitimlerine açık lisede devam etmelerinin önü açılmıştı. Yapılan düzenleme ile üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin büyük bir bölümü kayıtlarını açık liseye aldırarak dershaneye geçiş yapmaya başlamıştı. Fiyatı özel okullardan daha ucuz olan dershaneleri tercih eden öğrencilerin sayısında rekor artış yaşanmıştı.

acik-lise-karari.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında, "Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacakları hükme bağlanmıştır." denilerek yeni yasak kararı resmen ilan edildi.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete yapmış olduğu açıklamasında "Sınıf tekrarına kalanlar, ikamet değişikliği nedeniyle devam edeceği aynı türden okulu bulunmayanlar, temel eğitim kurumlarından mezun olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar, yurt dışında olması nedeniyle çeşitli mazeretleri olanlar ve uzun bir süreyi gerektiren hafızlık eğitimi alanlar, milli sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara katılan sporcular, Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar, zorlu şartlarından dolayı deprem bölgesindeki bazı il ve ilçelerdeki geçici barınma merkezlerinde ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar, durumlarını belgelendirmeleri halinde öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurabilecekler." diyerek bu kişilerin dışında kalan kişilerin açık liseye geçişlerinin yasaklandığını duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.