MEB'den SON DAKİKA kararı! Aralık'ta 81 ilde ilkokul, ortaokul liselerde yeni eğitim sistemi geliyor

Milli Eğitim Bakanı Tekin son dakika kararı açıkladı. 81 ilde tüm kademelerde ders sistemi değişiyor.
MEB'den SON DAKİKA kararı! Aralık'ta 81 ilde ilkokul, ortaokul liselerde yeni eğitim sistemi geliyor

MEB'den SON DAKİKA kararı! Aralık'ta 81 ilde ilkokul, ortaokul liselerde yeni eğitim sistemi geliyor - Mahmut Özer'den görevi devralan ve yeni kurulan hükümette Milli Eğitim Bakanı olarak göreve atanan Yusuf Tekin çok konuşulacak kararlara imza atmaya devam ederken yeni açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

Dün Beştepe'de yer alan Külliyede yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Tüm sınıfları kapsayacak şekilde bir müfredat değişikliği için çalışıyoruz. Müfredatı hafifleteceğiz. Derslerde sadeleşme olacak. Çocuklarımıza gereksiz bilgi yüklemesi yapmayacağız. Ortaokulda neredeyse lisans düzeyinde okutulan konular mevcut” diyerek yeni bir değişikliğe gideceklerini açıkladı.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ GELİYOR! 2023 - 2024 YILI İÇİN MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ...

Bakan Tekin yaptığı açıklamasında "Şu an gündemimizin önemli bir başlığını oluşturan bir konuyu sizinle paylaşabilirim. Muhtemelen Aralık ayında müfredatta yapacağımız değişikliği kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Çünkü uzun süredir müfredat değişikliği konusu üzerinde çalışıyoruz.

Bugün de bu konuda ilgili arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık. Aralık ayı içerisinde konuyu kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Tüm sınıfları kapsayacak şekilde bir müfredat değişikliği için çalışıyoruz. Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız. Derslerin tamamında sadeleşme olacak. Müfredat ağır olduğu için bu ağırlığı şimdi biraz hafifleteceğiz.

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ! HANGİ DERSLER VE KONULAR KALDIRILACAK / EKLENECEK?

Yeni derslerin ekleneceğini ifade eden Bakan Tekin "İlkokul, ortaokul, lisede tekrar eden konular mevcut. Öncelikle bunları sadeleştirmek veya çıkartmak üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. İkinci bir husus ise; bazı konular da var ki pedagojik usullerle anlatılmıyor. Yani lisede anlatılan konu ya da ilkokulda anlatılan konu birbirini tamamlamıyor. Bu bir sarmaldır.

Hep söylüyoruz, müfredat hem çok ağır hem de çok fazla konu olduğundan öğretmenlerimiz konuları yetiştiremediklerinden yakınıyorlar. Doğal olarak saha ziyaretlerimizde, öğretmen odası buluşmalarımızda konuları yetiştirmek için haftalık ders saatlerinin yetmediğini belirtiyorlar. Bunu hemen hemen tüm branş öğretmenleri için söylemek mümkün.

Dolayısıyla herkese fazla ders saati verince bu sefer haftalık ders saati 60’ı buluyor. Her dersi ilgili konunun uzmanları çalışıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında her ders için oluşturulan komisyondaki alan uzmanları gerekli değerlendirmelerde bulunacak ve bu değerlendirmeler sonucunda da değişikliğe gidilecek. Ortaokulda neredeyse lisans düzeyinde okutulan konular mevcut" diyerek yeni derslerin eklenebileceğini ya da kaldırılabileceğini ifade etti. Kaldırılacak ve eklenecek dersler merak konusu olurken konu hakkında ise henüz ders bazında bir açıklama yapılmadı.