MEB'den SON DAKİKA duyuru haberi! 4 gün okul 3 gün tatil olacak pilot iller bölgeler

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen çalan son ders zili ile yaz tatiline başlarken MEB'den 4 gün okul 3 gün tatil yönünde yeni çalışma yapıldığı haberi geldi...
MEB'den SON DAKİKA duyuru haberi! 4 gün okul 3 gün tatil olacak pilot iller bölgeler

MEB'den SON DAKİKA duyuru haberi! 4 gün okul 3 gün tatil olacak pilot iller bölgeler - MEB son dakika açıklama yaparak okullarda bir dizi değişikliğe gitmiş ve 2024 - 2025 yılı için takvimi yayımlamıştı. Yayımlanan takvim ile okulların açılacağı tarih ve kapanış tarihi belli olurken geride bıraktığımız yıl çokça tartışılan 4 gün okul 3 gün tatil haberi konusunda yeni bir kulis bilgisi paylaşıldı.

Ankara kulislerine düşen habere göre MEB eğitimde kalitenin arttırılması için sadeleştirmeye gideceğini duyurmuş bazı derslerde görülen konular yeniden düzenlenmişti. Yapılan değişiklikler sonrasında Avrupa ülkelerinde uygulamaya alınan 4 gün okul 3 gün tatil modeli bir kere daha gündeme geldi. 4 gün okul 3 gün tatil olan ülkeler inceleme altına alınırken yeni sistemin getirdiği artılar ve eksiler masaya yatırılacak.

MEB DUYURU SON DAKİKA! 4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR, OKULLAR 4 GÜN MÜ OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim öğretim yılı için çalışmalar başlarken 4 gün okul 3 gün tatil planı bir kere daha gündeme geldi. Ankara kulislerine düşen haberlere göre 4 gün okul 3 gün tatil MEB tarafından çalışılmaya başlandı.

Avrupa ülkelerinde uygulanan 4 gün okul 3 gün tatil sistemi MEB müfettişleri tarafından incelenecek. Okullarda yürütülen çalışmaların sonucu incelenecek ve sonuçlara bakılacak. Buna göre bazı pilot iller ve okullar belirlenecek. Tüm bu veriler masaya yatırılarak son karar verilecek.

meb-takvimi.jpg

2024 ve 2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ! OKUL NE ZAMAN AÇILACAK KAPANACAK?

Okullarda 2024 - 2025 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2024 Pazartesi günü çalacak olan ilk ders zili ile başlayacak. Öğrenciler için yeni eğitim öğretim yılının ilk tatili 11 - 15 Kasım 2024 tarihinde 1. ara tatil ile gerçekleşecek. Okullarda yarıyıl tatili olarak anılan 15 tatil ise 20 - 31 Ocak 2025 tarihleri arasında yapılacak.

3 Şubat 2025 tarihinde 2 dönem başlarken 2. dönem ara tatili ise 31 Mart 2025 tarihinde başlayarak 4 Nisan 2025 tarihinde sona erecek. Okullarda son ders zili 20 Haziran 2025 tarihinde çalacak ve öğrenciler bir kere daha yaz tatiline kavuşmuş olacaklar.