MEB’den gece yarısı online eğitim kararı! Son dakika düzenleme yapıldı

MEB'den gece yarısı son dakika kararı geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan kararın detaylarına göre online eğitime ilişkin yeni bir karar alındığı ve düzenleme yapıldığı duyuruldu. İşte detaylar..
MEB’den gece yarısı online eğitim kararı! Son dakika düzenleme yapıldı

Geçtiğimiz haftalarda okullar kapandı, milyonlarca öğrenci yaz tatiline giriş yaptı. Ancak tatil döneminde MEB’den online eğitim için yeni bir düzenleme kararı geldi. İşte haberin detayları..

ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Aktarılan son habere göre eğitimlerinin bir kısmını ya da tamamını uzaktan eğitim ile tamamlanıp alınan diplomalara denklik olmayacağı belirtildi. Online eğitimle alınan diplomalarda şartların değiştiği açıklandı.

DENKLİK VERİLMEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) online eğitimler için harekete geçti. Online eğitim ile alınan diplomaların geçerli olmayacağını, denklik verilmeyeceği açıklandı. Konu ile ilgili Türkiye Gazetesi’nin aktarmış olduğu haberin detaylarına göre MEB yurt içindeki uluslararası ilkokul ve ortaokul seviyesindeki özel öğretim kurumlarıyla yurt dışındaki aynı kademelerden alınan öğrenim belgeleri ve diplomalar için şartları belirledi. Buna göre eğitiminin bir kısmını ya da tamamını uzaktan tamamlayan öğrencilerin belgeleri de bu kapsamda geçersiz olacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Konuya ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Denklik Yönetmeliği’nde konuya ilişkin detaylar tek tek belli oldu. Ders yılı içinde öğrenim belgesi olmayan öğrencilerin, eğitimden geri kalmaması adına velisinin yazılı beyanı olması halinde geçici olarak okula devam etmesi sağlanacak. Öğrenim belgelerinin de 3 ay içerisinde tamamlanması istenecek.

Denklik talebinde bulunan ve belgelerini tamamlayamayan kişiler de sınava girecek. Sınav sonucuna göre denklik işlemi yapılacak. Değerlendirme sonucunda öğrencinin ilköğretim ya da ortaöğretim okullarından birine sınıf, bölüm ya da dala denkliği yapılmış olacak.

DENKLİK ŞARTLARI YENİDEN BELİRLENDİ

Yapılan düzenleme kapsamında detaylar belli oldu. Buna göre yurt dışında terör örgütlerine üyelik, irtibat ya da iltisakı konusunda şüpheye duyulan kişilerin belgelerindeki denklerin de değerlendirmeye alınmayacağı açıklandı.