MEB’den bütün öğrencileri ilgilendiren karar! Artık tamamen değiştirildi

Geçtiğimiz hafta tüm Türkiye'de okullar açıldı. Ancak okulların açılmasından bir süre sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün öğrencileri ilgilendiren önemli bir kararın alındığı açıklandı. İşte detaylar
MEB’den bütün öğrencileri ilgilendiren karar! Artık tamamen değiştirildi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından önemli bir açıklama geldi. Hem öğrenci hem de velilerin merakla beklediği yeni dönemin detayları belli oldu. Konuya ilişkin Tekin, yaptığı açıklamasında Türkçe ortalamasının 70 olmadığı öğrencilerin sınıfı geçemeyeceği belirtildi.

Okula giden öğrenciler için yeni dönemin ayrıntıları belli oldu! Tekin, ''Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek.'' dedi.

2832234-810x458.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği tam olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Ancak MEB Bakanı Yusuf Tekin, katılmış olduğu bir programda önemli değerlendirmelerde bulunarak, öğrencilerin sınıfı geçmesi için Türkçe ortalamasının 70 ve üzeri olması gerektiğini belirterek, “Belli derslerin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçe'den 70 alma zorunluluğu getirdik. Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek” dedi.

SINIRLAMA GELDİ

Sınıf geçmede kriterin değiştiğini ifade eden Tekin, ortalamada sınırlandırma uygulamasının uygulanacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Mevcut durumda 50 ortalamayı tutturan bir öğrenci, birkaç dersinden yüksek not alarak 50'yi tutturduğunda, diğer bütün dersleri 50'nin altında olsa bile geçiyordu. Bir kısmından sorumlu geçiyordu, bir kısmından da ortalamadan geçiyordu. Biz bunu sınırlandırdık. Belli derslerin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçe'den 70 alma zorunluluğu getirdik. Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek”

AÇIK LİSE SINAVLARINDA SON DAKİKA

Açık lise sınavlarında bu yıl artık yüz yüze dönemin başlayacağını ifade eden Bakan Tekin, 10 bin kayıt yaptıran öğrencinin olduğunu söyledi. Alınan tedbirlerin işe yaradığını ifade eden Tekin, “Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak” açıklamasını yaptı.