MEB sınıfta kalanlar için telafi sınavı kararı aldı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl dokuzuncu sınıflar için başlatılan sınıfta kalma uygulamasında telafi sınavı karmaşası yaşanıyor. Dokuzuncu sınıflar için telafi sınavları yapılacak mı?
MEB sınıfta kalanlar için telafi sınavı kararı aldı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı için yönetmelik değişikliğine gitmiş ve eğitim alanında köklü değişiklikler yapılmıştı. Bu uygulama çerçevesinde bu yıl dokuzuncu sınıflar için sınıfta kalma uygulaması başlatılmıştı. Bu çerçevede dokuzuncu sınıflarda 4 ders ve üzerinde zayıfı olan öğrenciler sınıfta kaldılar. Sınıfta kalan bu öğrencilere son bir umut ışığı doğdu.

TELAFİ SINAVI OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sınıf tekrarı ile alakalı kısa bir açıklama yaparak, “Sınıf tekrarına yönelik okullarımızda henüz işlemler tamamlanmadı. Karne süreci tamamlandı ama bu sınıf tekrarı konusunda telafi süreçleri tamamlanmış değil. Telafi sınavları yapılabilir. Öğrenciler bu sınavlarda başarılı olurlarsa 10. sınıftan gelecek yıl eğitimlerine devam edebilirler.” dedi.

Edinilen bilgilere göre okullarda sınıfta kalan öğrencilerin sayısına göre bayramdan sonra telafi sınavlarının yapılmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı bir karar alabilir. Bu konuda değerlendirme süreci devam ederken öğrencilere son bir telafi sınavı hakkı verilmesi için yoğun bir talep bulunuyor. Bu şekilde geçmiş yıllarda benzer uygulamalar yapılmış ve il bazlı telafi sınavları uygulamasına gidilmişti. Bu sınavlar illerde merkezi sistem şeklinde olurken sınavlarda başarılı olanlar o derslerdeki sorumluluklarından kurtuluyorlardı.

DEVAMSIZLIKTAN KALANA AF YOK!

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı dersten başarısız olan öğrenciler için telafi sınavı hakkı verilip verilmeyeceğini tartışırken devamsızlıktan sınıfta kalan öğrencilere herhangi bir şekilde af gelmeyeceği belirtildi. 30 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler yeni sistemde sınıf tekrarı yapmak zorunda kalıyorlar. Onlar için herhangi bir şekilde kolaylık sağlanmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı bir ilke kararı alarak bu konuda tavizsiz olunacağını duyurdu. Bunu bizzat Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı.