MEB ortaokul ve lise ortak sınav tarihlerini açıkladı! 1. dönem yazılı sınavları ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından az önce yapılan son dakika açıklamasına göre 81 il genelini ilgilendiren yeni karar duyuruldu. Duyuruya göre ortaokul ve lise öğrencilerine 3 ay süre verildiği açıklandı. Net tarih belli oldu.
MEB ortaokul ve lise ortak sınav tarihlerini açıkladı! 1. dönem yazılı sınavları ne zaman yapılacak?

Milyonlarca öğrenci 11 Eylül 2023 Pazartesi günü itibari ile 2023-2024 yeni Eğitim ve Öğretim yılına başladı. Öğrencilerin yeni yıla başlamasından kısa bir süre sonra MEB'den bugün ortaokul ve lise kademelerini ilgilendiren açıklama yapıldı.

ogrenci-veli-ve-ogretmenler-merakla-bekliyordu-milli-egitim-bakani-ozer-acikladi-9-ocakta-basliyor-5dub.webp

MEB 81 ildeki ortaokul ve lise ortak sınav tarihlerini açıkladı! 1. dönem 2. yazılı sınavları ne zaman yapılacak?- MEB ortaokul 6'ıncı sınıf ve lise 1 yani 9'uncu sınıf öğrencilerinin tamamının ülke genelinde ortak sınava tabii olacaklarını açıkladı. Milyonlarca ortaokul ve liseli öğrenci için ortak sınava ilişkin tarihler de yine MEB tarafından duyuruldu.

HANGİ SINAVLAR ORTAK YAPILACAK?

MEB'den yapılan açıklamaya göre, ortaokul 6'ıncı sınıfların "Türkçe" ve "matematik" dersleri ile lise 9'uncu sınıfların "Türk dili ve edebiyatı" ve "matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı. Bu yıl Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek olan sınavlar ile ilgili olarak öğrencilere sınav tarihleri de söylendi.

ORTAK SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU

Ortaokul ve liselerin ortak sınav tarihleri belli oldu. MEB'den yapılan açıklamaya göre bu yıl ilk kez yapılacak olan 1'inci dönem 2'inci yazılı sınavları, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak.

SORULARI BAKANLIK HAZIRLAYACAK

Okullarda yapılacak olan ortak sınavlar yeni alınan karara göre artık MEB tarafından hazırlanacak ve 81 il genelinde yapılacak. Sınavlardaki sorular okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.