MEB okulların açılmasından sonra duyurdu! 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda değişti, ayrıntılar belli oldu

Geçtiğimiz günlerde okullar açılmış, öğrenciler yaz tatilinden çıkıp okullarına kavuşmuştu. Ancak MEB'in açıklamasına göre bu yıl ilk defa ortak sınav uygulaması yapılacak. 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda değişti, ayrıntılar belli oldu.
MEB okulların açılmasından sonra duyurdu! 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda değişti, ayrıntılar belli oldu

Gelen bir son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak sınavlara ilişkin önemli bir açıklama geldi. Bu yıl ilk defa uygulanacak ortak sınavlarla ilgili ayrıntılar belli oldu. Yapılan açıklamaya göre ortak sınavlarda açık uçlu sorular kullanılabilecek ve bu şekilde öğrenin bilgi becerisi öğrenilebilecek.

MERAK EDİLENLER BELLİ OLDU

MEB, öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde ve okulların arasında bütünlük sağlanması adına Türkiye genelinde ortak sınav uygulaması yapılacak. Ortak sınavlara ilişkin ayrıntıları hem öğrenci hem de veliler merak ediyordu. Merak edilen detaylar belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararına göre bu yıla mahsus olmak üzere Türkiye genelinde yapılacak olan ortak sınavlarda öğrencilere çoktan seçmeli sorular sorulacak. Sorular hazırlandığı vakit, alt yapı hazır olursa sınavda açık uçlu sorular da yöneltilecek. Sınavların soruları açık uçlu ya da kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

2 AŞAMADA DÜZENLENECEK

Ortak sınavlar arasında olan Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile yabancı dil sınavları hem yazılı hem de uygulamalı olarak iki aşamada düzenlenecek.

Bu dersler için ilk olarak yazılı sınav yapılacak. Daha sonra öğrenciler için zaman kalacak şekilde hem dinleme hem de konuşma becerilerinin ölçülmesi için uygulamalı sınavlar düzenlenecek.

Geçtiğimiz hafta MEB tarafından yapılan açıklamada ortak yazılı sınav yapılacak ders ve tarihler belli olmuştu. Sınavların da çoktan seçmeli olacağı belirtildi. Bunun yanı sıra da tatil açıklaması geldi. Ortak sınavların olduğu gün okullar tatil edilmeyecek eğitim ve öğretim kaldığı yerden devam edecek.