MEB öğrenciler için son dakika açıkladı! Okulların kapanmasına 3 gün kala müjdeli haber

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğrenciler için güzel haber geldi. 14 Haziran Cuma günü tüm okullarda karne heyecanı yaşanacak. Karna gününe az zaman kala MEB'den öğrenciler için beklenen haber geldi. İşte MEB'in yeni açıklaması ve detaylar
MEB öğrenciler için son dakika açıkladı! Okulların kapanmasına 3 gün kala müjdeli haber

Aktarılan son dakika MEB haberine göre 1 Temmuz tarihinden itibaren ilkokul 2’nci sınıftaki bütün kademelerden itibaren öğrenciler için ücretsiz yaz okulu açılacak. Yaz okullarında görsel sanatlar, müzik, bilişim ve spor alanlarında dersler ücretsiz olarak verilecek.

Yaz okullarını heyecanla bekleyen veli ve öğrenciler için beklenen açıklama geldi. Yaz okulları dışında ortaokul 8, lise 11 ve 12’nci sınıf öğrenciler için akademik derslerin desteklenmesi için çeşitli eğitimler verilecek.

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kursların açılacağı yeni il ve ilçe merkez komisyonları belirleyecek. Kurslara devam eden öğrenciler kurs ücreti ödemeyecek. Mezunların katılabileceği kurslar ise halk eğitim merkezleri tarafından verilecek.

KURSLAR 1 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Aktarılan haberin detaylarına göre kurslar 1 Temmuz tarihinde başlayacak ve 29 Ağustos tarihine kadar devam edecek. 2 Eylül tarihinden itibaren öğrenciler için eğitim ve öğretim dönemini destekleyen kurslara katılabilecek.

YAZ OKULU HAKKINDA DETAYLAR

Yaz okuluna katılmak isteyen öğrenciler için detaylar da belli oldu. Açılacak olan kurslar, saat 13.30’dan sonra haftanın 5 günü için katılım sağlayabilecek. Yapılan açıklamaya göre bir dersten günlük 2 saatten fazla planlamanın yapılmayacağı öğrenildi. Kursların süresinin 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacağı belirtildi.

İSTEYEN İSTEDİĞİNİ SEÇEBİLECEK

Yaz okulu kapsamında öğrencilere farklı seçenekler sunulacak. 2’nci sınıftan itibaren eğitim alan öğrenciler en fazla 2 alanda farklı ders seçebilecek. Genel olarak tüm öğrencilere 4 dal için seçim hakkı sunulacak. Bunlar spor, görsel sanatlar, müzik ve bilişim alanları olacak.

Görsel alanda resim, hat sanatı ve fotoğrafçılık, müzik alanında gitar, piyano ve saz gibi alternatif seçenekleri sunulacak. Bilişim alanı için de robotik kodlama ve yazılım dersleri verilecek.