MEB karar eşiğinde! Kovid-19 vakaları artıyor 4 gün okul 3 gün tatil ya da uzaktan eğitim masada

MEB karar eşiğinde! Kovid-19 vakaları artıyor 4 gün okul 3 gün tatil ya da uzaktan eğitim masada
Türkiye'de 4 gün okul 3 gün tatil için yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Koronavirüs alarmı verilirken MEB yol ayrımında...

MEB karar eşiğinde! Kovid-19 vakaları artıyor 4 gün okul 3 gün tatil ya da uzaktan eğitim masada - Dünya Sağlık Örgütü son dönemde yeni varyantlar nedeniyle bir kere daha teyakkuz durumuna geçerken Covid-19 vakalarını yakın takip altına almıştı.

Yaz mevsimi olmasına rağmen varyantlar nedeniyle koronavirüs vaka sayısında yüzde 38 oranında artış yaşanırken Ağustos ayında yaşanan artış tekrar alarm zillerinin çalmasına neden oldu. DSÖ tüm ülkeleri koronavirüs vakaları nedeni ile uyarırken Türkiye'de alternatif senaryoların çalışıldığı iddia edildi.

OKULLAR 4 GÜN MÜ OLACAK SON DAKİKA, 3 GÜN TATİL Mİ, ONAYLANDI MI MEB?

Pandemi sonrasında Finlandiya'da hayata geçirilen 4 gün okul 3 gün tatil sistemi Türkiye'de de tartışmaya açılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot bölgeler ve iller seçilerek sistemin denemeye alınması beklenmiş ancak okulların açılmasına sayılı günler kala böyle bir açıklama gelmemesi ile beklentiler bir sonraki yıla kalmıştı.

4-gun-tatil-3-gun-okul.jpg

Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkelere yollanan koranavirüs uyarısı sonrasında MEB'in olağanüstü toplantı kararı aldığı iddia edildi. Okulların açılmasının ardından Eylül ve Ekim aylarında kapalı ortamlara geçiş ile vaka sayılarında artış yaşanabileceği uyarısı yapılırken bu nedenle yeni bir yol ayrımına gelindiği iddia edildi.

2023 - 2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UZAKTAN EĞİTİM YA DA 4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL ONAYLANDI MI MEB?

Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve velinin yakından takip ettiği süreçte vaka sayılarına göre aksiyon alınacak senaryoların masaya yatırıldığı belirtilirken vakalarda pik yaşanması durumunda uzaktan eğitim seçeneğine dönüş yapılabileceği belirtildi.

Hastalıkta vaka sayısı kadar hastalığın seyri ya da ölüm oranı da kararda etkili olurken normal grip gibi atlatılması durumunda maske zorunluluğu ya da aşılamanın teşvik edilmesi gibi seçeneklere dönüş yapılabileceği ifade edildi. Eylül ayında okulların açılması ile beraber vaka sayısı ve ölüm oranı ile hastanelerin doluluk oranlarına göre MEB'in yeni kararını açıklayacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum