Lise Mezunları Açık Öğretim Fakültesine Kayıt Şartları

Açık öğretim Fakültesi,  çeşitli sebeplerle örgün eğitimin dışında eğitim almak isteyen kişilerin gerekli şartları taşıması halinde eğitim hayatına dışarıdan devam etme olanağı sağlayan fakültelerdir. Bu tür fakültelerde fiziki olarak okula gelme zorunluluğu yoktur. Ve insanlar Açık Öğretim Fakültesi tarafından okuduğu bölümle ilgili kendisine temin edilen kitaplar vasıtası ve kurumun kendi internet sitesi üzerinden derslerine çalışarak yılın belli dönemlerinde bulundukları yerlerde belirlenen sınav merkezl
Lise Mezunları Açık Öğretim Fakültesine Kayıt Şartları

Lise mezunu olan ve gerekli şartları taşıyan her adayın Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesine başvurma olanağı mevcuttur. Zaten eğitim hakkı Anayasal bir hak olduğundan kimsenin bunu engelleme yada ortadan kaldırma yetkisi yada gücü bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Fakültesine Kayıt İşlemleri

Açık Öğretim Fakülteleri hem Ön lisans hem de Lisans şeklinde öğrenci kabul etmektedir. Ön lisans programlarına başvurabilmek için YGS’den 150 Lisans programlarına başvurabilmek içinde LYS puan türünde 180 alma şartı vardır. Fakat yeni dönemde değişen sınav sitemi ile sınav çeşidi teke düşürüldüğü için hem Ön lisans hem de Lisans için tek bir sınav türünden sırası ile 150 ve 180 almak yeterli olacaktır. Tabi ki bu puan türü en alt puan türüdür. İstediğiniz yeri seçen insanların puanları sizden fazla ise o bölüme yerleşme şansınız olmayacaktır. Bundan dolayı alabildiğiniz kadar yüksek puan almanız sizlerin avantajınadır.

Yine tercih edeceğiniz programlardaki kontenjan sayısına göre yerleştirme yapıldığı için aldığınız puanın o kontenjan için yeterli olması gerekmektedir. Burada unutulmaması gereken bir nokta vardır. Artık meslek lisesi öğrencileri kendi bölümleri ile ilgili sınavsız geçiş hakkına sahip değillerdir. Artık geçmişte mezun olanların hakkı saklı olduğu için o öğrenciler hariç meslek lisesi öğrencileri de kendi bölümleri bile olsa yeterli puanı almak zorundadırlar. Aksi takdirde Yüksek Öğrenim hakkı kazanamayacaklardır.

Tercihleri sonucu herhangi bir Ön lisans ya da lisans programına kayıt hakkı kazanan öğrenciler ise aof.anadolu.edu.tr internet sitesinden kayıt otomasyonu sekmesine tıklayarak ‘’ÖSYS Yeni Kayıt’’ linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak ki bu belgeler internet sitesinde açıklanacaktır. Banka ödemesini de yaptıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki AÖF bürolarına giderek kayıt işlemini tamamlayacaklardır. Daha sonra ise kitaplarını bu bürolardan alarak eğitim hayatlarına başlamış olmaktadırlar.

Artık kayıt işlemleri eskisine göre oldukça kolay durumdadır. Birçok işlemi internet ortamında yapılmaktadır. Hatta AÖF bürolarına götürmeniz gereken birçok belgeyi de E- DEVLET sisteminden alabilmektesiniz.