LGS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçlarına nereden bakılacak?

LGS 2024 sonuçlarının açıklanması için geri sayım devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı LGS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? LGS sonuçları nereden öğrenilecek?
LGS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçlarına nereden bakılacak?

Türkiye’de geniş katılımlı sınavlar arasında yer alan LGS için sonuçlar merak edilmeye devam ediliyor. LGS’ye giren öğrenciler ve velileri sonuçların açıklanmasını heyecanla bekliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir sınav olan LGS 2024 için sonuçları yine Milli Eğitim Bakanlığı duyuracak. LGS’ye ilişkin sonuç açıklanmasına dair planlamanın nasıl olacağı daha önce belli olmuştu.

LGS SONUÇ AÇIKLANMA TARİHİ!

Milli Eğitim Bakanlığı bir takvim duyurmuş ve LGS sonucunun açıklanmasına dair günü belirlemişti. Buna göre LGS 2024 sonuçları 28 Haziran 2024 Cuma günü açıklanacak. Öğrenciler girdikleri LGS 2024 sınavının sonucunu önümüzdeki hafta Cuma günü öğrenebilecekler. Aynı zamanda puanlarını ve sıralamalarını görebilecek olan öğrenciler lisede hangi okulları tercih edebileceklerine dair bir fikir sahibi de olacaklar.

KILAVUZ YAYIMLANACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı 28 Haziran’da sadece LGS sonuçlarını açıklamayacak. Aynı zamanda Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da bakanlık tarafından yayımlanacak. Bu kılavuz ile öğrenciler tercih sürecinde yapacakları işlemlere dair ayrıntılı bilgileri öğrenebilecekler. Liselere yerleştirme bu yapılacak olan tercihlerle resmen start alacak.

LGS SONUÇLARI NEREDEN BAKILACAK?

Öğrenciler LGS sonuçlarına nereden bakabileceklerini de merak ediyorlar. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilgi verildi. Öğrenciler veya veliler Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde sınav sonuçlarını sorgulayıp görebilecekler. Bu şekilde LGS sonuçlarına bakabilecek olan öğrenciler ardından tamamen tercih işlemlerine yönelecekler.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LGS 2024 tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağına dair henüz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı. Ancak genellikle LGS sonuçları açıklandıktan bir hafta sonra da tercih işlemleri başlıyor. Belirlenen sürede tercihlerini yapan öğrenciler ardından kazandıkları okulların belli olmasını beklemeye başlayacaklar.