KYK Burs Başvuru Rehberi

Üniversitelerin ek kontenjan sonuçları da açıklandı ve 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Üniversitelerin kontenjanlarına yerleşen tüm öğrenciler belli olmuş oldu. Asıl zor dönem ise şimdi başlamaktadır.  Bu zor süreç ise velileri oldukça zorlayacaktır.
KYK Burs Başvuru Rehberi

Çocuklarını başka bir şehre gönderen veliler ise maddi ve manevi anlamda ise oldukça etkilenmektedirler. Sosyal devlet anlayışı gereği ailelerin bu yükünü hafifletmek için Üniversite öğrencilerine 4 yıl süre ile burs ve öğrenim kredisi olanağı sağlamaktadır.  Veliler ve öğrenciler ise bu sürecin nasıl işlediğini merak etmektedirler.

KYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs ve öğrenim kredisi müracaatları, Kredi ve yurtlar kurumu resmi internet sitesi olan kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Burs ve öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.  Artık E-Devlet sistemine geçildiğinden belgelerin çoğu buradan alınabilmektedir. Burs ve öğrenim kredisi ücreti ise 2017 Ocak ayı itibari ile 450 TL olmuştur.

KYK Bursları Neden Kesilmektedir?

Başarısız olması, Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi, Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi, Öğretim kurumunun kapatılması, Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, Kesin hükümle mahkum olması hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir. Bütün bunlar KYK  burslarının kesilme sebepleri olarak sıralanmaktadır.