İzmir'de eğitim için diplomatik zirvede protokol imzalandı

Türkiye'nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olan İzmir'de eğitim için diplomatik zirve düzenlendi. Düzenlenen zirvede protokol imzalandı.
İzmir'de eğitim için diplomatik zirvede protokol imzalandı

İzmir'de eğitim alanında yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye devam ederken Yaşar Üniversitesi ile konsoloslar arasında uluslararası öğrencilerin kentte yönlendirilmesi için akademik işbirliği prorotokolü imzalandı. Söz konusu toplantı Selçuk Yaşar Kampüsünde imzalandı.

Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen toplantıya; FICAC Temsilcisi ve İstanbul Jamaika Fahri Konsolosu Aykut Eken, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Başkanı ve İzmir Güney Afrika Fahri Konsolosu Tamer Taşkın, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Portekiz Fahri Konsolosu Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. Levent Kandiller ve dernek üyeleri katıldı. Toplantıda; Güney Afrika, Portekiz, Litvanya, İzlanda, Malta, Jamaika, Fildişi Sahili Cumhuriyeti, Fas, ABD, Danimarka, Hollanda, Kolombiya, Pakistan, Gürcistan, Gabon, Slovenya ülkelerinin fahri konsolosları yer aldı.

İZMİR'DE EĞİTİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ İMZA!

İzmir'de, uluslararası öğrencilerin kentte yönlendirilmesi için konsoloslar ve Yaşar Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı. Yaşar Üniversitesi, Dünya Konsoloslar Federasyonu (FICAC) ve Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği ile eğitim için iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokolle; dernek üyeleri ve yakınlarının Yaşar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde yer alan eğitim programlarından indirimli şekilde eğitim almaları, üyelerin temsil ettikleri ülkelerdeki öğrencilerin İzmir'e yönlendirilmesi, üyelerin ilgili ülkelerdeki prestijli üniversitelerle Yaşar Üniversitesi arasındaki Global Exchange ve Erasmus + programları için anlaşmaların yapılması konusunda destek sağlaması, dernek üyelerinin üniversitede düzenlenen etkinliklere konuk olması konularında anlaşma sağlandı.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, "Eğitim yolculuğumuzu sürdürürken, öğrencilerimizin, öğretim elemanlarımızın ve tüm çalışanlarımızın uluslararası ilişkilerini geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Bu anlamda, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği ile üniversitemiz arasındaki çeşitli iş birliklerinin uluslararası ilişkilerin gelişimine de katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz" dedi.

Atılan imzaların ardından gözler yeni döneme çevrilirken söz konusu protokolün önemine değinildi. Rektör Prof. Dr. Levent Kandiller yapmış olduğu açıklamasında İzmir'i dünyaya tanıtmanın çok önemli olduğunu ve bunun için çalıştıklarını söyledi.