İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematikte dünya listesinde

İEÜ matematik bölümü elde ettiği başarılarla dünya sıralamasında yer alan 261 ülke arasından sıyrılarak ikinci olmayı başardı.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematikte dünya listesinde

2001 senesinde matematik alanında elde ettiği başarılarla adını tüm dünyaya duyuran uluslararası alanda kaynak gösterilen birçok çalışmaya imza atan Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu önderliğinde kurulan İEÜ matematik bölümü başarıları ile gururlandırmayı devam ediyor. İspanya merkezli derecelendirme kuruluşu Scimago Institutions Ranking tarafından 261 ülke arasında yapılan sıralamada İEÜ matematik bölümü 2. oldu.

İspanya merkezli derecelendirme kuruluşu Scimago Institutions Ranking, öğretim üyelerinin uluslararası çalışmaları, yayın sayıları ve bölümün eğitim içerikleri gibi birçok kriterlerde yaptığı detaylı incelemeler neticesinde, İEÜ Matematik Bölümü'nü dünya sıralamasında 261'inci, ülkemizde ise ikinci olarak gösterdi. Büyük başarıya ulaşan İEÜ; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Finlandiya, İtalya ve Fransa gibi farklı ülkelerden çok sayıda köklü ve iddialı üniversiteyi geride bıraktı.

MATEMATİK KONUSUNDA BAŞARISI İLE ÖRNEK OLDU!

Matematik alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan, uluslararası alanda kaynak gösterilen birçok çalışmaya imza atan Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu'nun başkanlığında 2001 yılında kurulan İEÜ Matematik Bölümü, eğitim kalitesi ve güçlü akademisyen kadrosuyla farkını ortaya koydu. Prof. Dr. Bayramoğlu, bölüm olarak dünyanın tanınmış üniversitelerinin ders programlarıyla uyumlu bir programa sahip olduklarına dikkat çekerek, “İş hayatında ve bilimsel araştırmalarda başarılı olmayı amaçlayan gençlerimize; ezbercilikten uzak, araştırmacı düşüncenin hakim olduğu bir eğitim ortamı sağlıyoruz.

Matematiğin teorik ve uygulamalı alanlarına ulusal ve uluslararası düzeyde önemli katkılar yapabilen dinamik ve üretken bir akademik kadroya sahibiz. Tüm bunlar birleşince de başarı kaçınılmaz oluyor. Kurucusu olduğum, bugünlere ulaşması için çok emek verdiğim, önemli katkılarda bulunmaya devam ettiğim bölümümüzün, böylesine saygın bir noktaya gelmesinden gurur duyuyorum” dedi.

Elde edilen başarı ile büyük bir gurur yaşadıklarını ifade eden İEÜ Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gözde Yazgı Tütüncü, 4 yıllık matematik bölümünde ilk 2 yılda matematiğin teorik temellerini öğrencilerine aktardıklarını dile getirdi. Mezun olan öğrencilerin yurt dışı ve içinde ki lisanüstü programlara katıldıklarını belirten Tütüncü bölümün başarılarını sürdürmek için titiz çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı.