İslam Bilimci “Prof. Dr. Fuat Sezgin” İsmi kütüphaneye verildi

Uşak Üniversitesi Senatosunun kararı ile merkez kütüphaneye, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi” ismi verildi.

EĞİTİM 03.04.2019, 15:38

İslam Bilimci “Prof. Dr. Fuat Sezgin” İsmi kütüphaneye verildi

Uşak Üniversitesi Senatosunun kararı ile merkez kütüphaneye, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi” ismi verildi.

EĞİTİM 03.04.2019, 15:38
İslam Bilimci “Prof. Dr. Fuat Sezgin” İsmi kütüphaneye verildi

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi merkez kütüphanesinin adının Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi olarak değiştirilmesine karar verildiğini belirtti. Uşak Üniversitesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmesinin ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ile işbirliği gerçekleştiren üniversitelerden birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaş, bu kapsamda 2019 yılı içerisinde çok sayıda etkinlik yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Dünyanın En Önemli Bilim İnsanlarından Fuat Hoca, Gelecek Nesillere Aktarılacak

Prof. Dr. Sezgin’in Türk bilim insanları ve bilim insanı olmak isteyen Türk gençleri için rol model olduğuna dikkat çeken Rektör Savaş, Sezgin’in, Müslüman Türk bilim adamı olarak yıllarca Müslümanların Batı bilimine katkılarını anlattığının altını çizdi. Dünyanın en önemli bilim insanlarından Fuat Hoca’nın, yapılan etkinliklerle gelecek nesillere aktarılacağını belirten Prof. Dr. Savaş “Fuat hocamızı öğrencilerimize en iyi şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Fuat Hoca, örnek alınması gereken, kararlı ve ibadet aşkıyla çalışan bir bilim insanıydı. Fuat Hocamızın ismi, çok değer verdiği bilimin merkezi olan kütüphanemizde yaşamaya devam edecek.”dedi.

Yorumlar (1)
Ali 4 yıl önce
Güya sayın rektör Uşak'lı. Fuat Sezgin çok değerli bir bilim adamıydı. Bir sözüm yok. Allah rahmet eylesin. Ama arkadaşım insaf edin ya. Sizde hiç zerre kadar da olsa akıl fikir, vicdan yok mu? Gözünüzü seveyim şu Uşak'a bir damla olsun aidiyet hissetmiyor musunuz? Yahu elin adamları kendi şehirlerini, eserleriyle, ürünleriyle, yetiştirdikleri önemli şahsiyetlerle marka ediyorlar. Kendi şehirleri yetmiyor bir de bu insanların ulusal çapta tanınması için isimlerini bütün şehirlerde parklara, bahçelere, sokaklara okullara verdiriyorlar. Siz de kalkıyorsunuz kütüphaneye Uşak'la doğrudan bir bağı bulunmayan, Uşak'a ve Uşaklılığa, Uşaklı kimliğine, zerre kadar katkısı olmamış bir bilim adamının ismini veriyorsunuz. İşte buna biz vizyonsuzluk diyoruz. Kıt akıllılık diyoruz. Yahu bu şehirden çıkmış hiçbir değer yok mu? Uşak'tan dünyaya seslenebilmiş hiçbir bilim adamı, eğitimci yok muydu bu kütüphaneye adı verilecek? Uşak o kadar mı değersiz bir yer. Hadi onu da geçtim. Tamam kütüphanenin ismi Uşak'ı temsil eden bir kavramdan ya da kişiden gelmesin. Gözünüzü seveyim, siz her yerde sanayi kenti sanayi üniversitesi diye yırtınmıyor musunuz? Daha dün "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" diye toplantı yapmadınız mı? Uşak Üniversitesi'ni tasarım üniversitesi, tekstil üniversitesi, sanayi üniversitesi ilan ediyorsunuz ama bir bilim kurumunun en değerli, en kıymetli yerine bir ilahiyatçının adını veriyorsunuz. Bu nasıl bilim adamlığı? Bu nasıl vizyon? Bu nasıl hizmet? Bu nasıl bir dava? Hiç düşünmüyor musunuz biz ne yapıyoruz diye? Yine söylüyorum, rahmetli Fuat Sezgin çok kıymetli bir bilim insanıydı. Değerli bir düşünürdü. Ancak Allah rızası için abartmayın. Allah rızası için sapla samanı karıştırmayın. Allah rızası için, devletin kasasından aldığınız maaş hakkı için, beş dakika olsun siyaset, politika düşünmeyin. Yazık etmeyin bu şehre. Azıcık olsun aidiyet hissedin. Azıcık olsun sahip çıkın şu şehrin bilimine, halkına, insanına. Hani Uşak'ın Ankara'daki temsili konusunda yıllardır hep diyoruz ya "bu şehrin en büyük sorunu bürokrat çıkaramaması" diye. İşte mesele yine dönüp dolaşıp buraya geliyor. Aidiyet olmayan yerde, bürokrat da yetişmiyor işte. Bu da bizim makus talihimizden olsa gerek..