Engelli KPSS’si Başvuru Şartları

Engelli vatandaşlarımızın memur olabilmeleri için yapılan engelli KPSS sınavı başvuru şartları birçok kimse tarafından bilinmemektedir.
Engelli KPSS’si Başvuru Şartları

Eğer sizler de bu şartları taşıyor iseniz bu sınava başvuru yapabilir ve memur olarak atanma imkanı yakalayabilirsiniz. Peki bu şartlar nelerdir diye merak ediyorsanız sizlere aktaralım.

Başvuru Şartları

Türk vatandaşı olmak en temel şart olarak koşulmaktadır. Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş olmak da gerekmektedir. Ancak eğer bir meslek lisesinden mezun olmuş iseniz bu durumda 15 yaş da istisnai olarak kabul edilmektedir.

Bununla birlikte kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak da temel şartlar arasında yer almaktadır. En çok dikkat edilen özellik ise engellilik durumunun açıklanmasında ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda %40 oranında bir engele sahip iseniz ancak çalışmanızda bir engel yok ise bu durumda memur olabilirsiniz. Engel durumu ise fiziksel olabileceği gibi zihinsel, ruhsa, duyusal ve sosyal yetenekler açısından da olabilmektedir.

Bu şartların dışında kadrolarda istenilen özel şartların da sağlanması gerekmektedir. Dolayısıyla kadro ilanlarının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu sayede daha doğru bir tercih ve başvuru işlemleri yapılacaktır.

Bu başvurular için engelli vatandaşlarımız ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına girmeleri gerekmektedir.  Kendi hesaplarından yapacakları bu başvurularda bilgilerinin güncel olması da dikkat edilen hususlar arasında yer almaktadır. Sizler de bu hususlara dikkat ederek engelli KPSS başvurusu yapabilirsiniz.