Elektronik Yabancı Dil Sınavı (E-YDS)

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (E-YDS)

YDS sınavı Yabancı Dil Sınavı olarak ÖSYM tarafından senede iki defa yapılıyor. Yabancı dil sınavlarına her aday kendi yabancı dilini seçerek girebiliyor. Bu sınav fiziki olarak okullarda yapılan ve sınav giriş belgeleri ile sınava katılım sağlanan bir sınav. Son yıllarda ise YDS’ye alternatif olarak e-YDS sınavı yapılmaya başlandı.

Elektronik Ortamda Sınav Nasıl Yapılır?

Normal sınavlara okullarda girilerek, dağıtılan fiziki kitapçıklarda sorular, kalemlerle cevaplanır. Elektronik ortamda ise kitapçıkları ve kalemleri unutun. Çünkü bunların yerini bilgisayarlar alıyor.

E-YDS sınavına başvuru yine ÖSYM üzerinden yapılır. Senede 10 kez bu sınav açılmaktadır. Ancak başvuru ücreti 200 TL’dir. Bu sınavlar ÖSYM’nin sınav merkezi olarak dizayn ettiği binalarda yapılmaktadır. Sınav yerinin belirli bir kontenjanı olduğu için sınava her seferinde sayılı kişi alınmaktadır. Bu yüzden de başvurular saniyeler içinde dolmaktadır. Daha sonra başvuru yapmak adaylara kontenjan dolu uyarısı yapılmaktır. Şimdiye kadar bu sınav yalnızca Bilkent/Ankara’daki sınav binasında yapılıyordu.

Sınavdaki Son Değişiklikler

E-YDS sınavına girebilmek için adayın son girdiği e-YDS sınavının üzerinden 3 ay geçmesi şartı aranıyordu. Son değişiklik ile bu e-YDS 3 ay şartı kaldırıldı, artık adaylar dilediği zaman bu sınava girebilecekler. Diğer bir değişiklik ise sınav yeri konusunda. Yalnızca Ankara>’da yapılan sınav için kontenjan bir türlü yeteri gelmiyordu. Artık sınav Ankara’ya ek olarak bazı illerde de yapılabilecek. Ancak bu konu netleşmesi.