Ek Tercihte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek tercih yaparken öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bilindiği üzere ek tercih; ilk tercihte herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için boş kalan kontenjanlara yerleşmeleri üzere yapılan tercihtir.
Ek Tercihte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercihlerin tümü ÖSYM tarafından alınmaktadır. Tercih dönemleri genel olarak her yıl birbirine yakın tarihlerde olmakla birlikte tercih yapacak öğrencilerin bu tarihleri iyi bilmeleri gerekmektedir.

Gerek normal tercih gerekse ek tercih döneminde olsun öncelikle öğrencilerin tercih yapmadan önce ÖSYM tarafında yayınlanan tercih kılavuzunu dikkatli biçimde okuyup anlamaları gerekir. Bu sayede ortaya çıkabilecek tercih hataları minimum düzeye indirilmiş olmaktadır. Bunun yanı sıra tercih aşamaları ve yapılması gerekenlere de dikkatli biçimde bakmak fayda sağlamaktadır.

Ek Tercihte Önemli Noktalar

Tercih yaparken tercih işlemine istenilen üniversite ilk sıraya gelecek şekilde başlanması gerekmektedir. Genel olarak tercih işlemleri en çok istenenden en az istenen üniversite veya bölüme doğru sıralanmaktadır. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin akıllarında genellikle en az bir üniversite olduğundan dolayı tercih listesinde ilk sıraya bu üniversiteler yazılmaktadır.

Terciklerde önemli noktalar içerisinde en önemli husus öğrencinin istediği bölümü tercih etmesinden geçmektedir. Her şeyden önce okunacak olan bölümün öğrenci tarafından sevilmesi gerekmektedir. Aksi durum söz konusu olduğunda öğrencide okuduğu okula ve bölüme karşı bir isteksizlik meydana gelmektedir. Bu nedenle tercih yapmak için dikkatli davranmak önem taşımaktadır.