Eğitime ara açıklaması yapıldı! 13 ilçe için karar alındı!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugün başladığı uyum eğitimleri için yeni bir açıklama yapıldı. 13 ilçede eğitime ara verildiği açıklandı.
Eğitime ara açıklaması yapıldı! 13 ilçe için karar alındı!

Türkiye’de 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı bugün uyum eğitimleri ile başladı. Ancak başlar başlamaz 13 ilçede eğitime ara verildiği açıklandı. Hangi ilçelerde eğitime neden ara verildi. Ara ne kadar sürecek ve bu ilçelerde eğitim yeniden ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı mı?

EĞİTİME ARA VERİLDİ!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu uyum eğitimi kapsamında bir hafta süre ile okula yeni başlayacak olan öğrenciler okullarına alışabilsinler diye erkenden eğitime alınıyorlar. Bu şekilde öğrenciler okulları ile alakalı uyum sorunlarını kısa sürede aşabiliyorlar. Bu sabahtan itibaren tüm yurtta uyum eğitimleri başladı ama bir il bunun kısmen dışında kaldı. O il de Samsun olarak açıklandı.

NEDEN UYUM EĞİTİMİ BAŞLAMADI!

Uyum eğitiminin neden başlamadığı konusunda Samsun özelinde büyük bir merak yaşanırken bunun meydana gelen sel felaketi ile alakalı olduğu bildirildi. Rekor bir yağış ile karşılaşan Samsun’da dün büyük bir sel felaketi meydana geldi. Caddeler adeta göle dönerken vatandaşlar büyük zorluklarla karşılaştılar. Bazı araçlar su altında kalırken bazı mahallelerde insanlar sokak ortasında yüzerek bir yerden bir başka yere geçebildiler.

VALİLİK AÇIKLADI!

Samsun Valiliği’nden bugün eğitime ara verilmesine dair bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre Samsun’un 13 ilçesinde eğitime ara verildi. Ara verilmeyen ilçeler 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent olurken merkez dahil tüm ilçelerde eğitime ara verildi. Ne öğrencilerin ne de öğretmenlerin sağlıklı bir şekilde okullarına gidemeyecekleri gerekçesi ile Samsun’da uyum eğitimi 1 gün sonra başlayacak. Ayrıca bahsi geçen ilçelerde Mesleki Çalışmalar kapsamında yapılan eğitimlere de ara verildiği bildirildi.

EĞİTİM NE ZAMAN YENİDEN BAŞLAYACAK?

Valilik tarafından açıklanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca da uygun görünen eğitime ara verilmesine dair kararın ayrıntıları da belli oldu. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün de görüşü alındıktan sonra verilen bu karara göre bugün Samsun’un 13 ilçesinde eğitim faaliyetleri yapılamayacak. Ancak yarın sabahtan itibaren eğitim çalışmalarına yeniden başlanabilecek. Olağanın dışında bir durum olması halinde Samsun Valiliği yeni bir açıklama daha yapıp vatandaşları bilgilendirecek.