Eğitimde Dalton Planı

Amerikalı Helen Parkhurst tarafından yapılan uygulama adını Dalton kasabası ortaokulunda yapıldığı için almıştır.
Eğitimde Dalton Planı

Dalton planı genel olarak öğrencilerin yeteneklerine göre yapılan bir uygulamadır.

Uygulamanın Yapılma Sebebi

Öğrencilerin yetenekleri ve ilgi odakları birbirlerinden çok daha farklı olması nedeni ile bütün öğrencileri bir sınıf içinde toplamak çok doğru olmaz. Genel olarak insanların bazıları sanata bazıları da bilime yeteneğinin olmasının dışında kimisi bir saat içinde kimisi de iki saatte konuları öğrenir. Bu da öğrenme kapasitesinin farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bütün öğrenciler kendi kendine çalışmayı öğrenmesi gerekir.

Dalton Planı Nasıl Uygulanır?

Dalton planında okulun sınıfları bütün dersler için ayrı olarak düzenlenmektedir. Her sınıfa düzenlendiği ders ile ilgili kitap ya da malzemeler yerleştirilir. Seçilen ders 10 ay kadar öğretilmesi gereken konuları daha önceden hazırlanır ve öğrenci bu konuları öğrenir. Her öğrenci o dersin laboratuvarında öğrenme hızına göre öğrenecektir.

Her laboratuvarda bir tane rehber öğretmen olacak ve çocuklara yardım edecektir. Bu sayede öğrenci her konu hakkında baştan verilen sorular için bir tane çalışma planı hazırlamış olacaktır. Gerekli olan bütün çalışmaları evde değil bu laboratuvarlar da rahatlıkla yapacaklardır. Konular tek tek öğrenilecek ve kesinlikle konu tam olarak öğrenilmeden başka konulara geçilmeyecek. Öğrencilerin günlük yaptıkları çalışmaların tamamı hem öğrenci tarafından hem de rehber öğretmen izleme kartlarına işlenecektir.