Eğitim-iş banka promosyonlarının güncellenmesini istedi

Eğitim – İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, promosyon anlaşmalarının yeniden düzenlenmesini istedi.

EĞİTİM 12.08.2022, 15:29

Eğitim-iş banka promosyonlarının güncellenmesini istedi

Eğitim – İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, promosyon anlaşmalarının yeniden düzenlenmesini istedi.

EĞİTİM 12.08.2022, 15:29
Eğitim-iş banka promosyonlarının güncellenmesini istedi

Eğitim-iş banka promosyonlarının güncellenmesini istedi

Eğitim – İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, promosyon anlaşmalarının yeniden düzenlenmesini istedi.

Eğitim-İş Sendikası Uşak Şubesi Başkanı Ercan Uzun, yaşanan yüksek oranlı enflasyon nedeniyle güncelliğini yitiren banka promosyonlarının güncellenmesi için Uşak Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılı müracaatta bulunduğunu açıkladı.

İlimizde bulunan Uşak Üniversitesi Temmuz 2020 yılında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de Ocak 2021’de promosyon anlaşmaları imzaladığını belirten Uzun,  “Uşak üniversitemizde Temmuz 2020’de İş Bankası ile, İl Milli Eğitim’de Ocak 2021’de Yapı Kredi Bankası ile gerçekleştirilen promosyon anlaşmaları, imzalandığı tarihten bugüne yüksek enflasyon rakamları karşısında çalışanlar aleyhinde güncelliğini kaybettiği için revize edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Maaş ve promosyon anlaşmasının imzalandığı Ocak 2021’den itibaren bir yıllık TÜİK’in açıklamış olduğu % 80 oranında enflasyon rakamı oluşmuş ve 24 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan 6.dönem toplu sözleşme gereği memur maaşlarına enflasyon farkı olarak bu oranda zam yapılmış ve bankaya yatan miktarda da artış olmuştur.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar ve güncel yaşadığımız enflasyon oranının çalışanlara yansıması çok daha fazladır. Bilindiği gibi birçok bankada emekliler ile yapmış olduğu promosyon sözleşmesini artış yaparak yenilemektedir. Bu nedenle devam etmekte olan maaş promosyon anlaşmasının, 6 aylık süreçte oluşan enflasyon rakamının altında olmamak kaydıyla faiz, döviz ve enflasyon gibi verilerin güncel oranları göz önünde bulundurularak en yüksek oranda revize edilerek ek sözleşme yapılması, bu talebin banka tarafından kabul edilmemesi halinde sözleşmede yer alan tek taraflı feshin hakkının kullanılarak yeniden promosyon ihalesi yapılması yoluyla personelin mağduriyetinin giderilmesi uygun olacaktır” dedi.

YENİ YAPILAN ANLAŞMALARLA UŞAK’DAKİ MEVCUT ANLAŞMALAR ARASINDA UÇURUM VAR

Uşak’taki eğitim kurumlarının yaptığı anlaşmalar ile başka illerdeki güncel anlaşmalar arasında büyük bir uçurum oluştuğunu belirten Uzun, “Ülkemizin olağanüstü bir ekonomik dönemden geçtiği hepimizin malumudur.  Dolayısıyla daha düşük enflasyon rakamlarının bulunduğu ortamlarda imzalanan anlaşmaların revize edilmesi gerektiği açıktır. Kamunun kaynaklarıyla yapılan bu anlaşmalar neticesinde bankaların önceki aylar ve yıllarda imzalanan sözleşmeler nedeniyle kamu çalışanlarının sırtından büyük bir kazanç elde ettiği ortadadır.

İlimizi örnek verecek olursak, Uşak İl Milli Eğitim Ocak 2021’de Yapı Kredi Bankası ile yaptığı anlaşmayla 3 yıllığına 3.000 TL’ye banka promosyonu sözleşmesi imzalamışlardı. Uşak Üniversitesi de Temmuz 2020 İş Bankası ile 3 yıllığına 3800 TL promosyon sözleşmesi imzalanmıştı.  Örneğin, bu hafta içinde, sendikamızın yetkili olduğu Keşan’da Milli Eğitim Müdürlüğü 3 yıllığına 25.250 TL’ye sözleşme imzalamıştır. Bu rakamların da ortaya koyduğu gibi, Uşak’daki banka promosyonu anlaşmalarının güncellenmesi gerekmektedir. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğümüze 22.02.2022 tarihinde  sendika olarak başvurularımızı yapmıştık.Ama hala bu konuda güncelleme göremedik.

Bu konuda gereğinin yapılmasını, banka promosyonlarının güncellenerek tüm eğitim emekçilerinin kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu konuda ilgili kamu kurumlarını harekete geçmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ETKİSİZ  YETKİLİ  SENDİKAYI ve YANCI  SENDİKASINI DA ÜYELERİNİN HAKKINI SAVUNMAYA DAVET EDİYORUZ

Sendikalarının Tüzüğünün 3. maddesi ile “Başta üyeleri olmak üzere tüm emekçilerin ortak ekonomik, sosyal, özlük, mesleksel, sendikal hak ve çıkarlarını koruyup geliştirerek onlara daha onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak için mücadele” etmeyi kurumsal olarak kendisine ilke edinen bir “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu Kamu Çalışanları” sendikası olmayı misyon edindiğini belirten Uzun, “Promosyon anlaşmaları yapıldığında başarı kendilerininmiş gibi beyanat veren etkisiz yetkili sendika ile hiçbir şeye ses çıkarmayan yancı sendikayı da üyelerinin hakkını savunmaya davet ediyoruz. Sendika, üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarını korumak için vardır; güç ve iktidar sahiplerinin borazanlığını yapmak için değil. Bu nedenle diğer sendikaları da, ilgili kamu kurumları ve bankalara promosyon güncellemesi yapmaları konusunda mücadele de  bulunmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (0)