Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının tamamı kapatıldı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından son dakika bir karar geldi. Aktarılan son habere göre devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programları kapatıldı. Karara ilişkin detaylar haberimizde
Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının tamamı kapatıldı

Konuya ilişkin açıklama YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından yapıldı. Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığı duyuruldu. Geçtiğimiz yıl ikinci öğretim programlarına 80 binden fazla öğrenci yerleşmişti.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ İÇİN DE AÇIKLAMA VAR

Başkan Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları için yaptığı açıklamasında vakıf üniversitelerine de değinerek, “Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi.

Öğrenciler için devrim niteliğinde bir karar geldi. Özvar, yaptığı açıklamasında devlet üniversitelerindeki programlarla ilgili aldığı kararı açıkladı. Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının tamamının kapatıldığı açıklandı.

İKİNCİ ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAPATILDI

Başkan Özvar, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir”

Öte yandan Özvar, yaptığı açıklamasının devamında gelecek yıl eğitim öğretim planlamaları için vakıf üniversitelerinin de dikkat etmesi ve planlamalarını buna göre yapmasını istedi.

GEÇEN YIL 80 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ YERLEŞMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl YKS yerleştirme sonuçlarına göre 80 binden fazla öğrenci Türkiye genelinde bulunan 1308 ikinci öğretim programlarına yerleşmişti. Bu yıl kontenjanlar da bu miktar kadar bir düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan alınan kararın detaylarına göre eczacılık, psikoloji, miamrlık gibi bazı programlarda d kontenjan azaltılması yapılacak.