Devlet Okullarında Ödenen Bağışlar Velileri Çıldırttı

Devletin parasız eğitim verdiğini söylemesine rağmen birçok okulda öğrencinin okula kaydedilmesi şartı olarak bağış yapılıyor.
Devlet Okullarında Ödenen Bağışlar Velileri Çıldırttı

Bağışı ödemeyen öğrencinin okula kaydının yapılmaması ve birçok sorun yaşatılması velileri çılgına çevirdi. Yüzlerce liraya mal olan okul malzemeleri ve kitap listesi zaten ortalama 300 liradan başlıyor. Bununla birlikte öğrenci başına 400 liradan başlayan bağış miktarları, devletin de sessiz kalmasına neden oluyor.

Maddi durumu yetersiz olan ailelerden dahi istenen bağışların hiçbir yasal zorunluluğu yok ve kimse bağışları ödemek zorunda değil. Buna rağmen okul yöneticileri, bağış ödenmezse okula kayıt yok şeklinde bir felsefe benimsedi.

MEB Yazı Göndermişti

Her yıl birçok şikayetin iletildiği bu konu hakkında geçtiğimiz yıl MEB bir açıklama yapmıştı. Zorunlu olan ilköğretim hayatı boyunca eğitimin parasız olduğu hükmünü ve anayasanın 42. Maddesini işaret etmişti.

Okula kayıt, okul aile birliklerine ödemeler ve diploma parası gibi gerekçelerde para talep edilmesi durumunda velilerin hiçbir şekilde ödeme yapmaması konusu açıklanmıştı. Okula bağış yapmak zorunlu mu sorusunu hala soran veliler, hakkını sonuna kadar arayarak parasız olan eğitim hakkını sonuna kadar kullanabiliyor.

Okullara kayıt yaptıran veliler, öğretmen seçimi şeklinde uygulama yapan okul idarecileri ve yöneticilerini ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dilekçe ile şikayet edebilir.

Zorunlu Eğitim Tamamen Ücretsiz

MEB yayınladığı kayıt parası evrakında bu durumu resmi olarak belirtmiş ve öğrencilerden hiçbir koşulda ödeme talep edilmeyeceği konusunda anayasanın ilgili maddelerini de yazısına eklemişti.