Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?

Okulda başarılı olmak için en önemli aşamalardan birisi doğru bir ders çalışma planı uygulamaktır. İlkokul ya da daha ilerleyen dönemler için fark etmeksizin yeni öğrenilen konuların tam olarak yerleşmesi ve uzun vadede akılda kalması için doğru çalışma yöntemlerine dikkat etmek gerekmektedir.
Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?

Ders Çalışma Programı Hazırlarken Yapılan Hatalar

Devamlı ders çalışılarak geçirilen bir gün, kısa sürede plandan vazgeçmenize neden olur. Ayrıca sevdiğiniz derslerden de soğumanıza ve genel başarısızlık halinin olmasına yol açabilir. Birçok kişi yanlış program nedeniyle başarılı olacağı sınavları çok düşük puanla tamamlamaktadır. Bunun nedeni devamlı ve aşırı stres yüklemesidir. Ancak rahat bir beyinle başarı daha kolay hale gelecektir. Yani sosyal hayat, çalışma dengesini iyi ayarlamak gerekir.

Öncelikleri Belirleyin

Ders çalışma planı hazırlama sürecinde hangi dersin daha öncelikli olduğunu belirleyerek yol alın. Eğer eşit değerde önemi olan konular varsa, sayısal olanlardan başlayın ve sözel –yeniden sayısal şeklinde devam edin. Örneğin matematik, Türkçe, fizik – tarih şeklinde devam edilebilir. Tabi bunun aralıklarla çalışılması gerekir. Her 40-50 dakikada bir mola vererek dinlenmeye fırsat verilmelidir.

Test ve Deneme Sınavlarını Erken Saatte Yapın

Gerçek sınava uygun olması bakımından ders çalışma programı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli detay test ve denemelerin sınavla aynı zamanlarda yapılmasıdır. Bu şekilde adaptasyonunuz da gerçek sınava göre sağlanır ve zaman geldiğinde daha az uyum sorunu yaşarsınız.