Çocukların Okula Başlama Yaşı

Ülkemizde sık sık değişen eğitim sistemi, yeni soruları da beraberinde getiriyor. Eskiden okula başlama yaşı 7 der keser atardık. Artık durum böyle değil. 2012 yılında uygulamaya konan 4+4+4 eğitim sistemi yaşlarda değişiklik getirmişti.
Çocukların Okula Başlama Yaşı

Bir de okul öncesi eğitimin zorunlu olması yaş konusunu iyice karıştırdı.

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu kılınan okul öncesi eğitimin uygulanması için tedbirler alınması istendi. Buna göre 54 ay üzeri çocuklar okula kaydedilmeli. Yeni sistemde esas alınan çocukların yaşı değil kaç aylık olduğu ve zorunlu eğitim 4.5 yaşından sonra başlıyor. Ancak okul öncesi eğitim zorunluluğu ülkemizde halen tartışılıyor.

İsteğe bağlı anaokulu yaşı ise 36 aydan başlıyor. Yani 3 yaşını aşan çocuklar velilerin isteği ile anasınıfına gidebiliyor.

İlköğretime Başlama Yaşı

Çocukların ilköğretime başlama yaşı ise 30 Eylül tarihinde kaç aylık olduğuna göre belirlenecek. Bu tarihte 72 ayı dolduran çocuklar okula başlamak zorundadır. 69 ve 71 ay arasındaki çocuklarda ise istisnai durumlar dışında ilk öğretime başlamak zorunludur. Yani şu an Türkiye'de okula başlama yaşı 6'dır. 59 aylıktan daha küçük olan çocuklar hiç bir koşulda İlkokula başlamazlar. Çocuk 72 ayı doldurmuş olmasına rağmen okula başlamak için uygun değilse, sunulacak olan sağlık raporu ile okula başlamayabilir. Kayıt en fazla bir yıl ertelenebilmektedir.