Büyümenin Yolu Kırsaldan Geçiyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü aile çiftçiliğinin bütün zorlukları ortadan kaldırabileceğini ortaya çıkardıklarını belirtti. Ülkemizde de kendi kendine yetebilen bir tarım sektörü var ama ithal edilen ürünler nedeniyle bu durum çifti aleyhine dönmeye başladı.
Büyümenin Yolu Kırsaldan Geçiyor

Aile çiftçiliğinin kırsal ekonomiyi geliştirdiği gibi, tüketicilere de yüksek olmayan ücretlerle ihtiyaç karşılama imkanı sağladığı biliniyor. Yoksulluğun temel nedeni olan küçük aile çiftliği için önemli aşamaların kaydedildiğini belirtti.

İş gücüne katılım için gerekli olan her konuda aile çiftçiliği karşımıza çıkıyor. Kendi ürünlerini üreten ve kazanç elde eden çiftçiler, ilerleyen zamanlar için desteklenecek olan kamu politikaları ve kazançları için çeşitli teşvikler hazırladı.

Üç Eylem Planı

BM tarafından yapılan üç eylem planı ile tarım için oldukça önemli adımların atılması ve desteklerin verilmesi söz konusu oluyor. İlk olarak küçük ölçekli üreticilerin kentsel gıda talebinin karşılanması ve kredi erişimini iyileştirici seçeneklerin sunulması planlanıyor.

İkinci olarak kırsal ve kentsel pazarların birbirine bağlanmasının sağlanması söz konusu olacak. Yani süt ürünleri, et, taze meyve ve sebzelere ihtiyacı olanların erişimi sağlanacak. Son olarak ise mega kentlerin üreticilere daha kolay bağlanmasından ziyade tarım için gerekli olan verilerin kısa sürede çekilmesi söz konusu olacak.

Ülkemizde de bu tür durumların uygulanması söz konusu olduğunda birçok kişi iş imkanlarından muaf olmadan para kazanacak, tüketici de ekonomik olarak rahat edecek.