ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki

Uşak Üniversitesi senatosu ABD tarafından Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasını kınadı
ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki

Uşak Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının uluslararası hukuk açısından bütünüyle yanlış olduğu, bu kararla insanlık vicdanının büyük yara aldığı ifade edildi.

 Kudüs'te Osmanlı hakimiyeti döneminde 400 yıl boyunca barış ve huzurun hakim olduğuna dikkat çekilen açıklamada, son yüzyılda meşruiyeti tartışılan İsrail devletinin kurulması ile birlikte Kudüs'te bir zulüm ve insanlık dramı yaşandığı bildirilidi.

ABD'nin son kararının yaşanan dramı kangren haline dönüştürdüğü, bölgede inşa edilmeye çalışılan barış sürecini baltaladığı aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Kudüs'ün İsrail'e başkent olması kararı, Filistin halkının yok sayılması anlamını taşımaktadır. Bu sebeple İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Filistin topraklarından bir an önce çekilmeli, uluslararası hukuka ve İsrail'i işgalci kabul eden Birleşmiş Milletlerin 242 sayılı kararına uymalıdır. Çünkü Kudüs her üç semavi dinin mensuplarının temsil edildiği bağımsız Filistin devletinin başkenti olmadığı sürece gerçek şahsiyetine ve huzura kavuşamayacaktır. 

Ayrıca ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ile İsrail'in Birleşmiş Milletler kararına ısrarla uymaması, sadece Ortadoğuyu değil bütün dünya barışını tehlikeye atma potansiyeli taşımaktadır.

Bu yüzden Uşak Üniversitesi Senatosu olarak Filistin halkının yanında olduğumuzu, ABD yönetiminin kararının hükümsüz olduğunu, ilgili kararı şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."