2023 ALES sonuç sorgulama ekranı! ÖSYM sınav sonuçlarını erişime açtı!

2023 ALES sonuç sorgulama ekranı! ÖSYM sınav sonuçlarını erişime açtı!
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) 2023 Ales/2 sonuçlarını açıkladı. Ales sonuçları nereden öğrenilir? 2023 Ales/2 sonuç sorgulama sayfası nerede?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan sınavların sonuçları teker teker açıklanıyor. Bugün ÖSYM bir açıklama yaparak 20 Ağustos’ta yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının açıklandığını duyurdu. LES sonuçlarının açıklanmasının ardından sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar hemen sorgulama yapmaya başladılar. 2023 ALES sonuçları nereden ve nasıl öğrenilir?

ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI!

ALES için sonuçlarını öğrenmek isteyenlere ÖSYM tarafından bilgilendirici bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada yer alan bilgilere göre adaylar ÖSYM’nin tüm sınavların sonucunu açıklamış oldukları sınav sonuç sayfasına girmeleri gerekiyor. Bu sayfaya ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Adaylar ÖSYM sonuç sorgulama sayfasına girdiklerinde kişisel bilgilerini sisteme girmeleri gerekiyor. Bunları yapan adaylar sorgula butonunu tıklayarak 2023 ALES/2 sonuçlarını görebiliyorlar. Sistem yoğunluktan dolayı zaman zaman yavaşlayabiliyor. Böyle bir durumda adaylar ALES sonuç sorgulama işlemini bir süre sonra yeniden yaptıklarında sınav sonuçlarına erişebiliyorlar.

ALES NE İŞE YARAR?

Türkiye’de akademik eğitimlerine lisan sürecinin ardından devam etmek isteyenler için ALES şartı aranıyor. ALES’ten alınan puanlara göre adaylar yüksek lisans veya doktor eğitimlerine devam edebiliyorlar. Tek kriter ALES olmuyor. Adaylardan diploma notu, yabancı dil gibi ek koşullar da talep edilebiliyor. Bunlar girilmek istenen programa göre değişiklik gösterebiliyor. Her üniversite bu şartları kendisi belirliyor. Ancak ALES ilk şart olarak öne sürülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.