Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Durmuş Yılmaz Kimdir?
Durmuş Yılmaz Kimdir?

Uşakta dünyaya gelmiş olan Durmuş Yılmaz hakkında merak edilenler detaylı olarak inceleme yapmak isteyenlerin sorularının cevaplarına ulaşmasını sağlamaktadır.

Uşak Eşme İlçesi’nin Karacaömerli köyünde 1947 yılında dünyaya gelmiş olan Durmuş Yılmaz kimdir? Diye düşünenler için Türk ekonomist, siyasetçi ve bürokrattır.

Eğitim Hayatı

İlk ve orta öğretim eğitimini Uşakta almıştır. Daha sonrasında lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro meslek lisesinde tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Muğla’da harita ve kadastro teknisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı dönemde Muğla Turgutreis lisesinden normal lise diploması almıştır.

Ankara Üniversitesi hukuk fakültesinde eğitim almaya başlamış ve üç sene hukuk eğitimi almıştır. 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmış olan devlet bursu sınavına kazanmış ve İngiltere’de ticaret bakanlığı adına iktisat eğitimi almaya başlamıştır. City University of London da ekonomi üzerine lisans eğitimi almıştır. Ardından University College ve University of London da lisansüstü eğitim görmüştür.

Durmuş Yılmaz Hayatı

1980 yılında Durmuş Yılmaz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğü’nde göreve başlamıştır. Döviz kurları, dış borç erteleme ve döviz rezerv yönetimi alanlarında görev almıştır. 1993 yılında ise döviz işlemleri müdürlüğü müdür yardımcısı görevini üstlenmiştir. Ardından 1995 yılında bankalar arası para piyasası müdürü olarak atanmıştır.

1996 yılına gelindiğinde ödemeler dengesi müdürü olarak görevine başlamıştır. 1997 yılında ise krediler, döviz risk yönetimi, döviz ve efektif piyasaları ile açık piyasa işlemlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı olmuştur. 2002 yılında işçi dövizleri üzerine genel müdür olarak göreve başlamıştır.

7 Nisan 2003 tarihinde ise Banka Genel Kurulu’nda yapılmış olan değerlendirmeler sonucunda Banka Meclisi üyesi olarak seçilmiştir. Mayıs 2003 ile Nisan 2006 tarihleri arasında bu görevini yerine getirmiştir.

2006 yılının 18 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştır. Euro Money dergisi tarafından 2009 yılında yapılan değerlendirmelerde ‘Yılın Merkez Bankası Başkanı’ seçilmiştir. 13 Nisan 2011 tarihine kadar görevini yerine getirmiştir.

Siyasi Hayatı

Daha sonrasında 2011 yılının Nisan ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhurbaşkanlığı ekonomi danışmanlığı görevine atanmıştır. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Durmuş Yılmaz siyasi hayatı ile MHP Uşak 1. sıra milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Erken seçimlerde 1 Kasım 2015 tarihinde MHP Uşak 1. sıra milletvekili adayı olmuş olmasına rağmen seçilememiştir.

Düriye hanım ile evli ve aynı zamanda üç çocuk babasıdır. 27. dönem de ise İYİ Parti Ankara milletvekili olmuştur.