Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifa ettiğini açıkladı

Çocuk istismarcısı olduğu ortaya çıkarılan bir yetimhane müdürünün suç ortağının affettiği ortaya çıkan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifa etti.
Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifa ettiğini açıkladı

Macaristan'da büyük bir tepki oluşmasına neden olan skandal olay sonrasında tepkilerin odağında olan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifa etti. Macaristan'ın en genç Cumhurbaşkanı olmasının yanı sıra ilk kadın Cumhurbaşkanı olma unvanını 2022 senesinde elde eden ve görevine başlayan Novak'ın 2023 senesinin Nisan ayında atmış olduğu imza büyük tepkilere neden olmuştu.

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak'ın çocuk istismarcısı bir yetimhane müdürünün suç ortağını Cumhurbaşkanlığı kararıyla affettiğinin ortaya çıkması ülkede protestolara neden olmuştu. Skandalın Macar medyası tarafından ortaya çıkarılmasından yaklaşık bir hafta sonra Novak, devlet televizyonu M1’de istifa ettiğini açıkladı.

MACARİSTAN'IN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI NOVAK NEDEN İSTİFA ETTİ?

Macar lider, “Bugün sizlere son defa Cumhurbaşkanı olarak hitap ediyor, Cumhurbaşkanlığı makamından istifa ediyorum” diye konuştu. İstifa açıklamasında çocuk istismarı kurbanlarından özür dileyen Novak, “İncittiğim ve yanlarında yer almadığımı hissetmiş olabilecek herkesten özür diliyorum. Çocukları ve aileleri korudum, koruyorum ve korumaya devam edeceğim” dedi. Sosyal medya üzerinden de istifasına ilişkin bir açıklama yayınlayan Novak, “Bugün, Macaristan Cumhurbaşkanlığı makamından istifa ettim. Dünyanın dört bir yanındaki dostlarıma, her şey için teşekkür ediyorum. Macaristan, fevkalade insanlarıyla harika bir ülke, iyi bir ortak, iyi bir dost ve güvenilir bir müttefik. Geçtiğimiz yıllarda dünyada buna ilişkin farkındalığı artırmak için çalışma imkanı bulmuş olmaktan memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın en genç ve ilk kadın cumhurbaşkanı olan ve 2022'de göreve gelen Novak’ın geçtiğimiz yıl nisan ayına ait bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çocuk istismarcısı yetimhane müdürünün suçlarını gizlediği için hüküm giyen Endre K. isimli mahkumun serbest bırakılmasını sağladığı ortaya çıkmıştı.

Ülkede atılan imza ve pedofili sanıklarına af kararı verilmesi büyük tepkilere neden olurken tüm açıklamalara rağmen tepkiler dinmemiş ve Macaristan Cumhurbaşkanının isitfa etmesi istenmişti. Beklenen istifa kararı bugün açıklandı.