Alexander Stubb Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Finlandiya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kalmıştı. 2. turda yapılan oylamada Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı çoğunluk oyu almayı başaran Alexander Stubb oldu.
Alexander Stubb Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu

28 Ocak tarihinde Finlandiya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitmiş, ancak yapılan oylamada seçime katılan adayların yüzde 51 oy oranına ulaşamaması üzerine seçim ikinci tura kalmıştı. Yapılan ikinci tur seçimlerinin ardından aynı zamanda ülkenin eski başbakanı olan Alexander Stubb, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 51,6'sını alarak ülkenin Cumhurbaşkanı oldu.

Stubb yaptığı açıklamada, seçim zaferini hayatının "en büyük onuru" olarak nitelendirerek, "Finlandiya’nın cumhurbaşkanı olarak hizmet edebileceğim için son derece mutlu ve minnettarım" dedi. Stubb’ın rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise oyların yüzde 48,4’ünü aldı.

FİNLANDİYA'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Finlandiya’da 28 Ocak’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri, hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle ikinci tura kalmıştı. Bugün yapılan ikinci turda oyların yüzde 99,7’sinin sayılmasının ardından resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 51,6’sını alan eski Başbakan Alexander Stubb, ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Stubb yaptığı açıklamada, seçim zaferini hayatının "en büyük onuru" olarak nitelendirerek, "Finlandiya’nın cumhurbaşkanı olarak hizmet edebileceğim için son derece mutlu ve minnettarım" dedi. Stubb’ın rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise oyların yüzde 48,4’ünü aldı. Haavisto yaptığı açıklamada, Stubb'ı "Finlandiya'nın 13. cumhurbaşkanı" olarak tebrik ederek, “Finlandiya'nın iyi bir cumhurbaşkanına sahip olduğuna inanıyorum. Alexander Stubb bu iş için deneyimli ve yetkin bir kişi. Daha fazla gevezelik yok" dedi.

Avrupa yanlısı ve Rusya'ya karşı sert bir tutum sergileyen güçlü bir Ukrayna destekçisi olan Stubb, nükleer silahların Finlandiya toprakları üzerinden nakledilmesine izin verilmesi ve bazı NATO birliklerinin Finlandiya'da kalıcı olarak konuşlandırılması gibi NATO ile işbirliğinden yana bir tutum sergilerken, nükleer silahların Finlandiya'da depolanmasını ise desteklemiyor. Stubb katıldığı bir programda, "Bazen nükleer silah barışın garantisidir" demişti.

Finlandiya'da ise 28 Ocak tarihinde yapılan ilk seçimlerde aday olan Stubb oyların yüzde 27,2’sini, Haavisto ise yüzde 25,8’ini almışlardı. Seçimler bu nedenle 2. tura kalmış ve Finlandiya halkı bir kere daha sandık başına gitmek zorunda kalmıştı.