Vatandaşı şoke eden haber geldi! İkinci bir karara kadar giriş çıkış yasak

Vatandaşları şaşırtan karantina haberi geldi. Aktarılan son habere göre o ile bağlı bir mahallede karantina kararının alındığı duyuruldu. İşte detaylar ve yapılan resmi açıklama
Vatandaşı şoke eden haber geldi! İkinci bir karara kadar giriş çıkış yasak

DENİZLİ (İHA) – Aktarılan son haberin detaylarına göre Denizli'nin Çal ilçesine bağlı Akkent Mahallesi'nde şap hastalığı sebebi ile karantina uygulaması başladı. Toplam da 20 mahallenin karantinaya alındığı aktarıldı.

Karantina uygulaması sebebi ile Çal Kaymakamlığı tarafından resmi açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada karantinanın ikinci bir karara kadar devam edeceği ve bu sebeple de hayvanların giriş çıkışının yasaklandığı duyuruldu.

20 MAHALLEYE KARANTİNA

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Akkent Mahallesi’nde görülen şap hastalığı nedeniyle Çal’da 17 ve Bekilli ilçesinde de 3 olmak üzere toplam 20 mahalle karantinaya alındı.

KAYMAKAMLIK RESMİ AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili olarak Çal Kaymakamlığından yapılan açıklamada; “İlçemiz Akkent Mahallesinde Şap Hastalığı çıkışından dolayı Akkent, Hançalar, Alfaklar, Hüseyinler, İsmailler, Şapçılar, Kocaköy, Süller, Bahadınlar, Sazak, Develler, Çalkuyucak, Çalçakırlar, Selcen, Kabalar, Yeşilyurt, Ortaköy mahallelerimizde ve Bekilli ilçesi Yenimahalle, Bahçeli ve Yahyalar Mahallerinde 13 Mayıs 2024 tarih ve 2024/1 sayılı İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı’yla hayvan hareketleri kısıtlanmıştır. Yeni alınacak İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararına kadar bu mahallerde hayvan giriş çıkışı yasaktır. Tedbirlerin dikkatlice uygulanmasını ve takip edilmesini dikkatlerinize sunarız” denildi.

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda görülen bulaşıcı bir enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Özellikle bu durumun Kurban Bayramı’na sayılı gün kala olması bölge halkını tedirgin etti. Yapılan açıklamada karantina uygulamasının yeni alınacak karara kadar devam edeceğinin altı çizildi.