Uşak'ın içme suyu problemini çözecek 3 müjde geldi!

Uşak'ta yaşanan içme suyu problemini çözecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 müjde geldi. İçme suyu sorunu tamamen çözülüyor...
Uşak'ın içme suyu problemini çözecek 3 müjde geldi!

Uşak'ta yaşanan içme suyu sorununa karşı yürütülen denetimler her geçen gün biraz daha artarken beklenen müjdeli haber geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda sona gelindiği açıklanırken özel projeler sayesinde Uşak'ın içme suyu sorunu tamamen ortadan kalkıyor.

UŞAK'IN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığı yürüttüğü özel projelerle Uşak’ın içme suyu problemini kökünden çözmeyi hedefliyor. Aynı anda yürüten 3 projeyle, kente yılda 3 milyon 420 bin metreküp ilave içme ve kullanma suyu temin edecek. Uşak Banaz Baltalı Göledi içme suyu iletim hattı için Nisan ayında imzalar atıldı ve inşaat çalışmalarına resmen başlandı.

Uşak kent merkezine yılda 2.21 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edecek proje kapsamında Banaz Baltalı Göledinden savaklanan su, bir regülatör vasıtası ile iletim hattına alınacak. Ayrıca bölgeye 2 de yeni su kuyusu açılacak. Regülatörde biriken ve kuyudan çıkarılan su, 11.5 kilometrelik iletim hattı ile Küçükler Barajı Artıma Tesisine ulaştırılacak.

600 gün içerisinde tamamlanacak proje kapsamında yaklaşık 17 kilometre boru döşenecek. Uşak’ın içme suyu problemini çözmek amacıyla sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan bir başka proje ise Baybuyan Deresi Regülatöründen Küçükler Barajına derivasyon iletim hattı projesi.

SORKUN BARAJI'NDA SON DURUM NE?

2025 yılı sonuna yetiştirilmesi hedeflenen proje kapsamında Banaz Bayburun Deresi üzerine bir regülatör inşa edilecek. Biriken su 5.5 km uzunluğunda bir trapez kanal ile Küçükler Barajı rezervuar alanına ulaştırılacak. Proje tamamlandığında Uşak’a yılda 440 bin metreküp içme ve kullanma suyu verilecek.

Uşak kent merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını büyük oranda karşılayacak olan Sorkun Barajı'nda son aşamaya geçildi. Barajın gövde dolgusu tamamlanırken vana odası ve dolusavak imalatlarında ise sona gelindi. Barajın bu yaz tamamen bitirileceği ve hizmete alınacağı ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı