Uşak'ta 100 bin yavru pullu sazan balığı göl ve göletlere bırakıldı

Uşak'ta 100 bin yavru pullu sazan balığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından göl, gölet ve akarsulara bırakıldı
Uşak'ta 100 bin yavru  pullu sazan balığı göl ve göletlere bırakıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca İç su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında mevcut popülasyonun korunmasını ve devamlılığının sağlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Projede, yeni kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesi amacıyla göl, gölet ve akarsulara balık bırakıldığına işaret eden Kahraman, Uşak'taki göl ve göletlere de Antalya'daki Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesislerinde üretilen 100 bin yavru pullu sazan balığının bırakıldığını bildirdi.

Kahraman, iç sularda av döneminin devam ettiğine işaret ederek, yapılan aşılamanın istenilen hedefe ulaşabilmesi için şu uyarıda bulundu: 

"Şu an av sezonundayız ancak 40 santimetreden küçük balıklar avlanılmamalı, bırakılan yavrular korunmalı ve en az bir kez üremelerine imkan tanınmalıdır. Balıkçılarımız ve halkımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Olta balıkçılarımıza hayırlı olsun."