Murat Dağı Yok Olmasın Platformu "Suyun kalbine" yolculuk yaptı

"Murat Dağı Yok Olmasın Platformu" Yürütme Kurulu üyelerini Uşak’ın içme ve sulama sularının kaynağı olan Çokaran Mağarası ve Uşak Belediyesi’nin arıtma tesislerine götürerek bilgilendirdi.
Murat Dağı Yok Olmasın Platformu "Suyun kalbine" yolculuk yaptı

Düzenlemiş oldukları gezinin adını “Suyun kalbine yolculuk” koyduklarını ifade eden platform sözcüsü Funda Özkacura, “Uşak ve Banaz ilçesi ile civar köylerinin yaşam kaynağı olan suların doğduğu Yukarıkaracahisar Köyünde bulunan Çokaran Mağarası ve Uşak Belediyesi’nin arıtma tesislerinin bulunduğu Küçükler Barajına gittik. Murat Dağı’nda maden arandığı takdirde bu su kaynaklarının nasıl olumsuz etkileneceğini yerinde gördük. Sonuç tam bir felaket olacak” dedi.

“ÇOKARAN SUYU YOK OLACAK”

”Suyun Kalbine Yolculuk” gezisine yaklaşık 50 üyenin katıldığını belirten “Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Akcura, su kaynaklarının ziyaretinden başka Yukarıkaracahisar, Ayrancı ve Aşağıkaracahisar köylerinde köylülerle görüşerek broşür dağıttıklarını aktardı.

Öz Akcura gezi ile ilgili izlenimlerini şöyle dile getirdi: “yaklaşık 50 üyemizle Banaz İlçesine bağlı Yukarıkaracahisar Köyündeki Çoakaran Su kaynağına gittik. Burada Köy Muhtarı Uşak ve Banaz ilçesi ile civar köylerin içme suyu kaynağında bulunduğumuzu belirterek, şu anda altın cevheri aranan bir tepeyi gösterdi. Bu tepenin Gediz ilçesine bağlı Karaağaç Köyü olduğunu söyledi. Siyanürle altın aranacak tepe Çokaran su kaynağına kuş uçumu ancak 5 kilometre ya var ya yok. Bizim izlenimimiz, Çokaran suyunun kirlenerek tamamen yok olacağı yönünde.”

"KATI ATIK ALANI KÜÇÜKLER BARAJINA SADECE 3 KİLOMETRE"

Çokaran Su kaynağının ardından Küçükler Barajında incelemelerde bulunduklarını belirten Özakcura, “Uşak’ın içme suyunun tamamına yakını Küçükler Barajından geliyor. Uşak Belediyesi’nin arıtma tesisleri de burada bulunuyor. Murat Dağı’nda siyanürle altın aramayı planlayan şirketin, katı atık pasa döküm alanı olarak kiraladığı alan Baltalı Köyüne aitmiş. Bu alan Küçükler sulama tesislerinin kuzeybatısında ve sulama tesisine uzaklığı ise sadece 3 kilometre 25 metre uzaklıkta. Tesislerin tepesinde. Katı atık pasa alanına atılan atıklarda bulunan her türlü ağır metaller toprağa karışacak ve olduğu gibi Uşak’ın içme suyuna karışacak. Tüm, Uşaklılar bu suyla zehirlenecek” dedi.

Suyun Kalbine Yolculuk gezisinin bilgilendirme açısından çok verimli geçtiğini belirten Öz Akcura, “Bu geziden asıl çıkardığımız sonuç; Comburt Ovasındaki köylere, Banaz ilçesine ve Uşak’a su veren kaynaklar, Murat Dağı’nda maden arama çalışmalarında yok olacak, kalitesi bozulacak, insanları zehirleyerek başta kanser olmak üzere birçok hastalıklara, hatta ölümlere neden olacaktır. Onun için Murat Dağı’nda maden aranmasının kesinlikle durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

“MURAT DAĞI KÖYLÜLERİ ENDİŞELİ”

Bölgede maden arama çalışmalarının yapıldığı alanlara da gitmeyi planladıklarını, ancak birkaç gün önce yağan yağmurun yolları bozduğu için araçların çıkamadığını kaydeden Öz Akcura, “Bizde yol üzerinde bulunan Yukarıkaracahisar Baltalı ve Aşağıkaracahisar köylerinde köylülerimizle görüştük. Onlara broşürler dağıttık. Evlerinde ve kahvelerde durumun vahametini anlatmaya çalıştık. Memnuniyetle gördük ki köylüler sularının, geçim kaynakları tarım ve hayvancılığın maden arandığı takdirde yok olacağının bilincindeler ve bizden daha çok endişe duyuyorlar. Köylülerimizin duyarlılığı platform üyeleri olarak bizi umutlandırdı ve çalışmalarımızın boşa gitmediğini kanıtladı ve Murat Dağı’nın yok olmaması için daha çok çalışmamız gerektiğini hatırlattı. Murat Dağı’nın yok olmaması için tüm Uşak halkının desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Funda Öz Akcura, “Murat dağı Yok olmasın Platformu” hukukçularının maden arama işleminin durdurulması için dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Öz Akcura, platform üyesi bilim insanlarının da Murat Dağı’nda maden aranması durumunda Uşak ve tüm Ege Bölgesi’nde yaşanacak olası sorunlarla ilgili geniş kapsamlı bilimsel bir rapor üzerinde çalıştıklarını belirterek tamamlandığında kamuoyuna açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.