Muğla Bodrum'da 100 hektarlık nitelikli orman zarar gördü!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çıkan yangının söndürülmesi için saatlerce mücadele edilirken yangından 100 hektarlık alanın etkilendiği bildirildi.
Muğla Bodrum'da 100 hektarlık nitelikli orman zarar gördü!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çıkan orman yangını büyük bir korku yaşanmasına neden oldu. 100 hektar alanın etkilendiği yangın yapılan müdahalelerle kontrol altına alınabildi. Pınarbelen Mahallesi’nde başlayan ve rüzgarın etkisiyle yayılan yangın korkuttu.

Yangının neden çıktığı henüz tespit edilemedi ama bu konuda çalışmalar yapılıyor. Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, yangına dair sahadan bilgilendirmede bulundu.

NİTELİKLİ ORMAN ALANI ZARAR GÖRDÜ!

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Aras yaptığı açıklamada, “Bugün anlaşılan yol kenarındaki bir sebepten çıkan yangın. İnişdibi bölgesinden Kaptandağı'na kadar yayılmış idi. Ancak Orman Bölge Müdürlüğümüzün büyük bir mücadelesi, yine hava ekiplerinin çok ciddi müdahalesi, yine diğer itfaiyemizin, diğer bütün gönüllü kuruluşların, Bodrum Belediyesinin, tabii ki Büyükşehir Belediyemizin bütün ekiplerinin müdahalesiyle şu anda durduruldu. Yaklaşık 100 hektar kadar bir orman alanı, nitelikli orman alanı zarar gördü. Bu kadar riskin yüksek olduğu bir dönemde vatandaşlarımızın da çok dikkatli olması gerekiyor.

Ben geçmiş olsun diyorum. Bölge halkına Bodrum'da geçmiş olsun. Umarım bir daha böyle bir yangın olmaz. Ama dediğim gibi yine de ucuz atlattık bu yangını. Zamanında müdahale edilmiş 14.16'da çıkan yangına 10 dakika sonra hem bölgedeki orman ekipleri hem de itfaiyemiz anında yetişip hava araçlarıyla beraber müdahale edilmiş. O yüzden bu çok önemli tabii ki. Yani zamanında müdahale etmek çok çok büyük önem taşımakta. Arkadaşlarımız hazır sonuçta yeşil vatanımızı korumak zorundayız. İklim krizinin bu kadar hissedildiği, kuraklığın bu kadar artık üst düzeye çıktığı bir dönemde dediğim gibi ormanlarımızı korumak için her türlü önlemi alacağız. Sayın Valimize de dediğim gibi kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızda, her zaman bize destek oluyor. Onun yönetiminde tabii ki çok daha fazla koordine olabiliyoruz. Kendisine huzurlarınızda ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Orman yangınlarının arttığı bir dönemde vatandaşlardan daha dikkatli olmaları istendi. Başlayan yangınlar kısa sürede çok geniş alana yayılıyorlar. Yangınlar neticesinde Türkiye’nin orman varlığı büyük zarar görüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı