Manisa’da salçalık domatesin fiyatı ucuz kaldı

Her yılın Ağustos ayında pek çok şehirde kış mevsimi için salçalık hazırlığı başlıyor. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde üreticilerin salçalık domates fiyatının ucuz kaldığından şikayet etmeye başladı.
Manisa’da salçalık domatesin fiyatı ucuz kaldı

Maliyetlerin artış göstermesine rağmen domates fiyatlarının geçen sene ile aynı seviyede kaldığını belirten üreticiler fiyatın 3 TL’de kalması halinde ciddi zarar edeceklerini belirtiyor.

Çiftçiler, salçalık domateste fiyatların 4-5 TL arasında olması gerektiğini ifade ederek iyileştirme beklediklerini dile getiriyor.

ŞU AN İÇİN ZARAR EDİYORLAR

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde domates üretici Fikret Keskin, salçalık domates fiyatının düşük olmasından dolayı şu an için zarar ettiklerini söyledi.

Turgutlu'da domates üreticisi Fikret Keskin yirmi yıldır çiftçilik yaptığını ve 450 dekar domates ektiğini, bir dönüm dekardan ortalama 10 ton domates aldığını belirtti. Maliyetlerin yükseldiğini domates fiyatlarının ise neredeyse geçen yıl ile aynı olduğunu belirten Keskin, "Maliyeti bize 35-40 bin arası masrafı oluyor. Domatesin kilosunu üretici 3 liraya satarsa zarar ediyor." dedi.

aw243357-05-min.jpg

“BEKLEDİĞİMİZ FİYAT 4-5 TL ARASI”

Eğer fiyatlar değişmezse işin içinden çıkamayacaklarını belirten çiftçi Fikret Keskin açıklamasında, "Tüm girdiler yükseldi, ürettiğimiz ürünlerin fiyatında herhangi bir değişme olmadı, yani maliyet yükseldi ama ürün fiyatları aynı. Fabrikaların alımı çok düşük. Biz bu fiyatlarla üretici olarak para kazanamayız. Çiftçi olarak bizler bu fiyatların iyileştirmesini bekliyoruz. Salçalık domateste beklediğimiz fiyat 4-5 TL arası." şeklinde konuştu.

Üreticiler geçim kaynaklarının domates olduğunu ifade ederek, fiyatın geçen sene ile aynı seviyede kalmasından şikayetçi. Vatandaşlar da fiyatlarından artmasından dolayı tedirginlik duyarken salçalık domateslerde fiyatların ileriki haftalarda ne olacağı merak ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı