Kütahya Demirciören Göleti’nde kuraklık tehlikesi ortadan kalktı

Son dönemlerde etkili olan sağanak yağışlar sebebi ile Kütahya’da bulunan Demirciören Göleti’nde mayıs ayının başında su doluluk oranı yüzde 100’ü bulmuştu.
Kütahya Demirciören Göleti’nde kuraklık tehlikesi ortadan kalktı

Aktarılan son habere göre Demirciören Göleti’nde su doluluk oranı şu anda yüzde 70 seviyesine geriledi. Ancak bölgede kuraklık tehlikesinin ortadan kalktığı açıklandı.

Mayıs ayının başında yüzde 100 olan doluluk oranı haziran ayında yüzde 70’e düştü.

YÜZDE 70’E DÜŞTÜ

Kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2006 yılından bu yana bölgedeki çiftçilerin ürünlerini suladığı Demirciören Göleti'nde doluluk oranın mayıs ayı başında yüzde yüz seviyesine ulaştığı, ancak bir ay içerisinde ise bu oranın yüzde 70'e seviyelerine kadar düştüğü belirtildi.

KURAKLIK TEHLİKESİ ORTADAN KALKTI

Demirciören köyü muhtarı Halil Bayraktar, son yağışlarla birlikte bölgede kuraklık tehlikesinin ortadan kalktığını ifade etti. Muhtar Bayraktar, "Demirciören Göleti'nden 17 yıldır yaklaşık bin 200 dekarlık tarım alanı sulanıyor. Bölgede çitçilerimiz çilek, domates, havuç, mercimek, fasulye ve marul gibi ürünler yetiştiriyor. Gölette doluluk oranı şu an yüzde 70. Mayıs ayı başında bu oranda yüzde yüz seviyesindeydi. Son yağışlarla birlikte bölgemizde kuraklık tehlikesi ortadan kalkmıştır. Ancak, yine de vatandaşlarımız su sarfiyatında tasarruflu davransınlar" diye konuştu.

Göletteki su seviyesinin görüntüsü İHA tarafından görüntülendi. Bölgedeki vatandaşlar suların daha tasarruflu bir şekilde kullanılması gerektiğini dile getiriyor. Yaklaşık bin 200 dekarlık tarım alanının sulandığı gölettin doluluk oranı şu anda yüzde 70 civarında.

Kaynak:Haber Kaynağı