Hakan Savaş; “TOKİ kazandı Uşak kaybetti”

Uşak’ta TOKİ tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olarak kabul edilen “Uşak Kentsel Dönüşüm Bölgesi” ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor.

ÇEVRE 06.08.2020, 17:19 06.08.2020, 19:18

Hakan Savaş; “TOKİ kazandı Uşak kaybetti”

Uşak’ta TOKİ tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olarak kabul edilen “Uşak Kentsel Dönüşüm Bölgesi” ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor.

ÇEVRE 06.08.2020, 17:19 06.08.2020, 19:18
Hakan Savaş; “TOKİ kazandı Uşak kaybetti”

İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş, TOKİ’nin Uşaklıların cebinden 250 milyon TL kar ettiğini, üzerine bedavadan yaklaşık 12 bin metrekarelik bir otel alanı ve yeşil alan olması gereken benzinliğe kamulaştırma ödemediği için buradan da kar ettiğini ve inşa ettiği belediye hizmet binasını belediyeye satarak Uşaklıya yaptığı yatırımdan fahiş kar sağladığını belirtti.

Uşak merkezde daha önce sanayi alanlarının bulunduğu 430 bin metrekarelik bir alana yayılan ve üzerinde; bin 51 konut, 923 işyeri, 750 kişilik cami, 24 derslikli okul ve sağlık ocağı bulunan Uşak kentsel dönüşüm alanı TOKİ tarafından yaklaşık 450 milyon TL harcanarak yapıldığı açıklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 12 bin metre karelik bir alanın tanıtımlarında yeşil alan olarak gösterilerek satıldığını sonra bu alanın otel alanı yapıldığını iddia eden İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş, bu iddiasının arkasında olduğunu belirterek yeni iddialarda bulundu

Uşak Merkez İlçe Durak Mah. 6755 ada 1 parselde ki yeşil alan olarak görülen yaklaşık 12.000 metrekare alan otel inşaat alanı olarak gösterildiğini belirten Savaş, “Uşak Merkez Sarayaltı Mah. 441 ada 13 parseldeki akaryakıt istasyonu olarak faaliyet gösteren yaklaşık 11bin metrekare olan parsel billboardlarda, kataloglarda, Toki müzayede ihale belgelerinde yeşil alan olarak gösterilmesine rağmen hali hazırda akaryakıt istasyonu olarak faaliyet göstermektedir.

Uşak Merkez İlçe Sarayaltı Mah. 6769 ada 1 parseldeki alan tanıtımlarda yaklaşık 7 bin metrekare yeşil alan olarak gösterilen alan ise arsa durumundadır” dedi.

“TEK İSTEĞİM KAMUOYUNUN AYDINLATILMASIDIR”

Uşak kentsel dönüşüm alanın ile ilgili iddiaların halk arasında sürekli konuşulduğunu ve iddialarının belgelerle kanıtlı olduğunu belirten Savaş, “İddialarımla kimseyi suçlamak istemiyorum. Tek amacım, gerek benim gerekse kamuoyunun zihnini bulandıran sorunların başta Uşak Belediyesi olmak üzere yetkiler tarafından aydınlığa kavuşturulmasıdır. Şu sorularımın yanıt bulmasını istiyorum:

  1. Uşak Mimarlar Odasının paylaşmış olduğu belgeye göre 1994 yılından itibaren bu alan sanayi alanı ise nasıl oluyor da 216 konut yapılabiliyor?

  1. 2011 yılında inşaatına başlanan 216 konut için imar planı olmadan nasıl inşaat ruhsatı ve iskan ruhsatı verildi?

  1. Belediyenin yayınlamış olduğu imar planı onay belgesinde 27.10.2014 tarihi görülmektedir. Halbuki TOKİ’nin yapmış olduğu ihale tarihi 19-20 Ağustos 2014 olarak görülmektedir.

İdareler ihaleye çıkmadan önce inşaat ruhsatı almak zorundalardır. İmar planı olmayan yer nasıl ihaleye çıkarılmıştır?

  1. Hukukçu arkadaşlarımızın yorumuna göre, imar kanunun 8. Maddesinden dolayı imar planı yapılması veya değişikliği yapılması halinde ilgili idarenin internet sayfalarında imar planı askıya çıkarılması zorunludur.

Bizim yaptığımız incelemelerde ilan.gov.tr, toki.gov.tr, Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü sayfasında ve uşakbelediyesi.gov.tr sayfasında böyle bir imar planı çalışması görülmemiştir.

Bu sebeple tüm kentsel dönüşümü ilgilendiren bu plan yok hükmünde olduğunu söylemişlerdir.

  1. Uşak Belediyesi tarafından yayınlanan basın açıklamasında ki plan örneğine bakılınca yeşil alanların, toplam oranların %1 bile olmadığı açık ve net şekilde görülmektedir. Yasa gereği olması gereken yeşil alan nerededir?

  1. Uşak Belediyesinin yayınlamış olduğu belge ve bilgilerin ışığında yeşil alanlar, otel alanı ve benzin istasyonu alanına mı çevrilmiştir?

  1. Belediyenin yayınlamış olduğu plan örneğinde 4 futbol sahası büyüklüğündeki akaryakıt istasyonunun olduğu alan kentsel dönüşüm alanı içinde görülmektir. Fizikken kentsel dönüşüm yapılmadığına göre bu alan niçin hariç tutulmuştur?

Uşak kentsel dönüşüm alanı için TOKİ tarafından 450 milyon TL harcandığı yönündeki açıklamaları hatırlatan Savaş, “Yeşil alansız bu alan istimlakler dâhil 450 milyon TL harcandığını beyan etmiş %25 karlarla satışa çıkmış açık arttırma sonucu ilave %35 kar elde ettiği görülmüştür.

TOKİ bu alandan Uşak halkının cebinden fazladan 250 milyon TL almıştır. Çöl niteliğinde ki kentsel dönüşümden 250 milyon TL kazanmıştır. Üzerine otel alanı ve benzinlikte cebine kalmıştır” dedi.

“BELEDİYE HİZMET BİNASI DA BELEDİYEYE SATILDI”

Kentsel dönüşüm alanında TOKİ tarafından yapılan Uşak Belediyesi hizmet binası hakkında da ilginç iddialarda bulunan Savaş, “Uşak Belediyesi’nin bugünlerde taşınma hazırlığı yaptığı yeni hizmet binası da yapmış olduğum araştırmalara göre, TOKi tarafından taksitle 20 yıl geri ödemeli olarak Uşak Belediyesi’ne satılmıştır.

TOKİ, yeşil alanı otel yaparak, benzinlik alanını olduğu gibi bırakarak kamulaştırma bedelinden kurtulmuş, üstüne üstlük Uşak Belediyesi’ne hizmet binası satarak korkunç kazançlar yapmıştır.

Uşak bu alış verişte ne kazanmıştır? Uşak kamuoyu olarak bunu hep birlikte sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar (5)
Avcı 7 ay önce
Banka yeri diye sattıkları dükkanlar bomboş başka yerden bankaya yer veriyorlar milleti kandırdılar
Abdullah 7 ay önce
TOKİ dar ve orta düzey gelire sahip ailelerin konut ihtiyacını karşılamak için devlet tarafından kurulan bir kurumdur.
ethem güler 7 ay önce
arkadaşım neresi dar gelirlilere yapılmış bi açıklarmısın 2500 tl maaş alan bir insan 1100 tl tokiye verdikten sonra taş kırığımı yiyecek
Çomuk 7 ay önce
Toki yerlerimizi bedavaya aldi halan fabrikamizin parasini alamadik mahkeme halan devam ediyir
Ahmet Akdağ 7 ay önce
Toki kan emici bir sülük gibi 3600 metre kare yere 4 daire verdi. Bunlar halk için değil kendi çıkarlarına çalışıyor.