Aydın’daki barajların doluluk oranında ciddi düşüş!

Aydın'daki barajların doluluk oranındaki ciddi düşüş vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı. Özellikle üreticileri endişelendiren su oranı için umut bahar yağışlarına kaldı.
Aydın’daki barajların doluluk oranında ciddi düşüş!

Aydın, bu yıl ne yazık ki beklenilen yağışı alamadı. Durum bu şekilde olunca baraj havzalarındaki su oranı da düşmeye başladı.

Rakamsal olarak aktarıldığında Kemer Baraj Gölü yüzde 40, Çine Adnan Menderes Barajı ise yüzde 25 seviyesine kadar geriledi. Üreticiler bahar yağışlarından son derece ümitli!

BAHAR YAĞIŞLARI BEKLENİYOR

Aydın’daki barajların doluluk oranlarının düşüklüğü üreticileri endişelendirirken, bahar aylarında oluşabilecek yağışlar dört gözle bekleniyor.

Aydın’da kış aylarında yeterli yağış almayan baraj havzalarında su birikimi istenen düzeyde sağlanamadı. Önceki yıllara göre yüksek kesimlerde de fazla görülmeyen kar yağışı barajlara su akımının da sağlanmasını engelledi. Büyük Menderes Havzası’ndaki toprakların sulanmasına katkı sağlayan Kemer Baraj Gölü’nde yüzde 40, Çine Adnan Menderes Barajı’nda ise yüzde 25 civarındaki doluluk oranı ise üreticileri düşündürüyor. Üreticiler ve vatandaşlar bahar mevsiminde oluşabilecek yağışların doluluk oranlarına çok bir etkisi olmayacağı görüşünde bulunurken, yine de umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

SULAMA SEZONU ÖNCESİ TEDBİRLER ALINDI

Barajlardaki mevcut doluluk oranları ve muhtemel gelebilecek akımlar göz önüne alınarak 2024 yılı sulama sezonunda tarımsal üretim anlamında hazırlıklı olmak amacıyla yapılan teknik değerlendirmeler neticesinde Aydın İl Sınırları içerisinde kalan; Adıgüzel, Kemer, Çine Adnan Menderes, Karpuzlu Yaylakavak ve Topçam barajlarından sulanan Nazilli, Bozdoğan, Akçay, Aydın, Koçarlı, Çine, Karpuzlu, Söke Sulamaları ve gölet sulamalarında kalan arazilerin her parsele tav suyu dahil iki (2) su verilmesi kararlaştırılmıştı.

Şu anda barajlardaki doluluk oranı düşmeye devam etse de üreticiler bahar aylarındaki yağışlarla barajların dolabileceğini düşünüyor.