Aydın Kuyucak’ta ücretsiz 200 bin domates fidesi dağıtımı yapıldı

Aydın’da Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında belirlenen mahallelere ücretsiz domates fidesi dağıtımı yapıldı.
Aydın Kuyucak’ta ücretsiz 200 bin domates fidesi dağıtımı yapıldı

AYDIN (İHA) – Geçtiğimiz yıl 150 bin geçci domates fidesinin dağıtıldığı ifade edilirken, bu rakamın bu yıl 200 bine çıkarıldığı belirtildi. Dağıtılan fideyle ilçe tarımına daha fazla katkı sunulması amaçlanıyor.

Tarım Bakanlığı 2021 yılından bu yada boş ya da nadasa bırakılan alanların değerlendirilmesi amacı ile Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor.

aw208970-06.jpg

“200 BİN FİDE İLE DAHA FAZLA KATKI SUNMAYI AMAÇLIYORUZ”

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş törende yaptığı konuşmada, “Bu yıl ülke tarımında söz sahibi bir il olarak Aydınımızın bu konumunu, daha ileriye taşımak amacıyla, yüzde 75’i bakanlığımız, yüzde 25’i çiftçi katkısıyla karşılanan, toplam bütçesi, 5 milyon 384 bin TL olan 6 TAKE projemizi hayata geçirdik. İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak bakanlığımızca onaylanan projeler kapsamında; 21 bin 250 adet incir fidanı, 5 bin 900 adet kestane fidanı, 12 bin adet turşuluk biber fidesi, bin 500 dekar alan için yağlık ayçiçeği tohumu, 2 bin dekar alan için sorgum sudan otu melezi tohumu ve 275 bin adet geçci domates fidesi dağıtımı yer almaktadır. Projeler ile toplamda 11 ilçemizde bin 60 üreticimize sertifikalı fide, fidan ve tohum dağıtımı gerçekleştirmiş olacağız. Geçtiğimiz yıl TAKEP kapsamında Kuyucak ilçemizde 150 bin geççi domates fidesi dağıtımı gerçekleştirdik ve emekleriniz karşılığında güzel sonuçlar aldık. Bu yıl, 200 bin fide ile ilçemiz tarımına daha fazla katkı sunmayı amaçlıyoruz. Bugün burada dağıtımını gerçekleştireceğimiz fidelerin, önceki senelerde olduğu gibi üreticilerimizin kıymetli çabalarıyla ilçemize ve ilimize bolluk, bereket getirmesini diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi.

Kuyucak’taki fide dağıtımına çok sayıda önemli isim, mahalle muhtarı ve üreticinin katılım sağladığı öğrenildi.