Aydın, Antalya, Balıkesir, İzmir tek tek uyarıldı! Cehennem sıcakları geliyor, sakın evden çıkmayın!

Türkiye’de hava sıcaklıkları tehlikeli noktalara doğru yükselmeye devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki kritik bir uyarıda bulundu. İl il uyaran Bakan Mehmet Özhaseki vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.
Aydın, Antalya, Balıkesir, İzmir tek tek uyarıldı! Cehennem sıcakları geliyor, sakın evden çıkmayın!

Türkiye’de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşları bunaltırken sıcaklıkların artmaya devam edeceğine dair gelen bilgi bizzat çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından açıklandı. Vatandaşları uyaran Bakan Mehmet Özhaseki özellikle Çarşamba gününden sonra sıcaklıkların 8-12 derece daha yükseleceğini duyurdu.

SICAKLIKLAR 8-12 DERECE ARTACAK!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporu verilerini paylaştı. Bakan Özhaseki açıklamasında, “Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre salı gününden itibaren sıcaklıklarda artış beklenmektedir. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği ülkemizde, çarşamba gününden itibaren hava sıcaklıklarında yer yer 8 ila 12 derece artış olacağı tahmin edilmektedir” ifadesini kullandı.

BÖLGE BÖLGE SICAKLIK BEKLENTİSİ

Türkiye’de bu hafta genel itibarıyla mevsim normallerinin üzerinde seyredecek sıcaklıklara dair açıklamada bulunan Bakan Özhaseki; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde 8 ila 12 derece, diğer bölgelerde ise 4 ila 8 derece artış olması beklendiğini dile getirdi.

TERMOMETRELER 45 DERECEYE VURACAK!

Bazı illerdeki sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkacağının tahmin edildiğini belirten Bakan Özhaseki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporu verilerini de paylaştı. Özhaseki; sıcaklık artışıyla birlikte bu hafta Aydın’da 42-45, Antalya’da 37-45, Balıkesir’de 39-42, Adana’da 37-42, İzmir’de 37-40, Ankara’da 34-36, Kayseri’de 31-35, İstanbul’da 32-34, Bursa’da 37-39, Sakarya’da 36-39, Bolu’da 32-35, Malatya’da 33-36, Diyarbakır’da 36-40, Şanlıurfa’da ise 36-40 derece sıcaklık beklendiğini dile getirdi.

TEDBİR UYARISI

Bakan Mehmet Özhaseki, hava tahmin raporu verileriyle birlikte sıcaklık artışının herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması için uyarılarda bulundu. Özhaseki, “Özellikle kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ve yaşlılarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ila 16 saatleri arasında daha dikkatli ve tedbirli olmalarını; ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün, yetkili kurumların uyarılarını dikkate almalarını ve akciğerlerimiz olan ormanlarımız konusunda çok dikkatli olmalarını istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son hava durumu tahminlerine göre bayram öncesi ve bayramda vatandaşların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle sağlık durumu riskli olan vatandaşların güneşin en tepede olduğu saatlerde zorunlu değillerse kapalı alanlardan çıkmamaları istendi. Bu konuda valiliklerin uyarılar yapacağı ve illerde sağlık kuruluşlarının teyakkuza geçirileceği belirtildi.