5 milyon İzmirliye kötü haber! Sadece 4 ay yetecek kadar kaldı

Milyonlarca İzmirliye son dakika kötü haber geldi. Sadece 4 ay yetecek kadar kaldı, tasarruflu kullanın...
5 milyon İzmirliye kötü haber! Sadece 4 ay yetecek kadar kaldı

5 milyon İzmirliye kötü haber! Sadece 4 ay yetecek kadar kaldı - Türkiye yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girerken İzmir hava sıcaklıklarının en yüksek seyrettiği illerin başında yer alıyordu. Ne yazık ki geride bıraktığımız kış beklenen yağışı almayan İzmir ısınan hava sıcaklığıyla beraber barajlarda su çekilmesi hızlandı.

İZMİR BARAJLARINDA SON DURUM NE, SUSUZLUK KURAKLIK RİSKİ VAR MI?

İzmir'de sıcaklığın ciddi manada artması ve yağışların yetersizliği, kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Tahtalı Barajı'ndaki su seviyesini etkilerken, yüzde 28'lere düşen barajda suların iyice çekildiği, yerleşim yerlerinin belirginleştiği gözlemlendi.

Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Son yılların en düşük seviyesi. İzmir'i gerçekten ciddi bir tehlike bekliyor, çok dikkatli olmak zorundayız. Hiç bir şekilde hazırlığımız yok" dedi. Türkiye genelinde sıcaklığın artması ve yağış ortalamasının düşmesi barajları da etkiledi. Türkiye'nin 3. büyük şehri İzmir'in barajlarında da tehlike çanları çalmaya başladı. Kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı'nda su seviyesi yüzde 28 seviyelerine geriledi.

Aynı barajda 2023 yılında doluluk oranı yüzde 39.87 olarak kayıtlara geçerken, bölgede suların çekildiği görüntüler ise görenleri üzdü. Yerleşim yerlerinin iyice ortaya çıktığı barajdaki görüntüler, su tasarrufunu da her zamanki gibi yeniden gündeme getirdi. Deniz Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, geçen sene yağışların daha fazla olduğunu söyledi. 2020'den sonra ciddi bir kuraklık dönemine girildiğini ifade ederek, "Geçtiğimiz sene 2023 yılında, Türkiye genelinde yüzde 12 gibi fazla yağdı. Çok güzel bir yağış aldık; ama Güneybatı Ege yağış almadı maalesef. İşte bu nedenden dolayı su açısından hem tarım hem kullanma suyu açısından biraz zorluk çekiyoruz" dedi.

iha.jpg

Yapılan açıklamada İzmir barajlarında sadece Tahtalı barajı kullanılırsa 4 aylık, tüm barajlarda ise 8 aylık su kaynağı kaldığı, bu nedenle tüm İzmirlilerin suyu tasarruflu kullanmaları uyarısı yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı