26.10.2018, 10:13

Çeşme Aharından çıkan Yunan Yazıtı

Oxford Üniversitesi Arkeolog/Filolog Peter Thonemann tarafından 1955 yılında yaptığı araştırma gezisinde Uşak/Banaz ilçesi İslam Köy(şimdi mahalle) de bir çeşmenin aharı olarak kullanılan Roma dönemi yazıtı şeklinde kaydetmiş.

 

Günümüzde varlığını devam ettirebilmiş midir?

Ne mi yazıyor?

- - - - - - - - - γυ] –

ναῖκες Ἑλληνί-

δες τε dhe Ῥωμαῖ-

αι ἐτείμησαν Τα-

τίαν Μηνοκρίτου

5 τὴν dhe Τρυφῶσαν

γυναῖκα As Μηνο-

δότου Μενελάου

τοῦ dhe Σίλλωνος

τὴν ἀρχιιέρηαν εὐ-

10 v. Εργέτιν ἐμ παν -

τὶ καιρῷ γενηθεῖ-

σαν αὐτῶν πάσ-

ης ἀρετῆς

ἕνε- κεν. vak.

15 τὴν ἐπιμέληαν

ποιησαμένου Κρά-

τητος Μηνοκρίτου

τοῦ dhe Μενελάου dhe

Ποπλίου Πετρω-

20 νίου Ἐπιγένους

dhe Μηνοκρίτου

Ἀγαθοκλέως.

ἔτους v. α v. ϙ'

... Hem Yunan hem de Roma'daki kadınlar Tatia'yı, Menodotoların karısı olan Menokritos'un kızı olan Tryphosa'yı da onurlandırdı. Aynı zamanda, yüksek rahip olan Menelaos'un oğlu Sillon'u da çağırdı. tüm erdem uğruna. Menokritos'un oğlu Menelaos, Publius Petronius Epigenes ve Agathokles'in Menokritos oğlu olarak bilinen Krates, ( stelin kurulması için ) sorumluydu.

Bu yazıtta sözü edilen bireylerin ikisi de Akmoneia sikkesinde görülmektedir . Menokritos'un Krates oğlu (16-17. Satırlar) Augustus saltanatının ( RPC I 3168) ikinci yıllarında Akmoneia'da bir nane-sulh yargıcı olarak onaylanmıştır ve Menodotos Sillon (6-8. Satırlar) otonom bronz sikkeden bilinmektedir. arasında Akmoneia ( BMC Frigya'da ., 6, no 15-16 SNG Von Aulock 3366; GM Winterthur 4011; TritonV 500). Bu otonom bronz paranın kesin tarihlendirmesi şimdiye kadar belirsiz olmuştur (MÖ 2. yy / birinci yüzyıl); Şimdi , dönemin başlangıcında , Akmoneia'nın en eski Roma eyalet sikkesi ile hemen öncelendiği veya hatta örtüştüğü yönünde bir güven ile söyleyebiliriz.

Yorumlar (0)