14.01.2023, 15:51

Bu ülkenin en büyük sorunu ekonomi ve emekli maaşlarıdır (Bende emekliyim de)

Yazıma, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeni ile bizleri unutmayan:

Uşak Valisi Sayın Dr. Turan Ergün’e

Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’a

CHP Uşak Milletvekili Sayın Özkan Yalım’a

AK Parti Uşak İl başkanı Sayın Fahrettin Tuğrul’a

Özdilek A.V.M. Uşak İşletme Müdürü Sayın Melih Can Şenyüz’e

Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Sezer ve Vekili Meclis Başkanı Sayın Ömer Özden’e

Yine bizleri hatırlayan Uşak OSB Başkanı Halil Aağaoğlu ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın S. Selim Kandemir’e teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sağ olsunlar var olsunlar.

Seçimdi, 6’lı masaydı, EYT’lilerin hali, Sinan Ateş suikastı derken, ülkenin en büyük sorunu güme gidiyor. Kim ne derse desin, ben bunu bilir bunu söylerim. Bence bu güzel ülkemin en büyük sorunu ekonomik sıkıntılardır. Ekonomi bozuldukça, huzur bozulur, birlik beraberlik bozulur, hırsızlık, fuhuş, uyuşturucu kullanımı artar, işsizlik artar…

Adına ister kriz deyin ister buhran. Ekonomik sıkıntı, toplumun en üst gelir grubundan en yoksuluna tüm katmanlarını cendereye almış durumdadır. Bu satırları yazarken Dolar: 18,78 TL, Euro 20.33, 1 gram 1.160 TL olarak açıklanmıştı. Ülke olarak yaşadığımız ekonomik krizin en büyük kanıtı yukarıda arz ettiğim tablodur.

Türk İş’in Aralık ayı araştırmasına göre: Açlık sınırı 8130 TL’dir. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 26,485 TL dir.

Buna karşın; asgari ücret net 8506 TL, emekli maaşlarıysa tam bir rezalettir. Emekli maaşı ile yaşamaya çalışan 13 milyonu aşkın insanımıza devletimiz; “Çalıştığın kar yediğin zarar. Ya öl ya da sürün” mantığı ile yaklaşmaktadır.

Gazeteciler için verdiği yemekte bir emekli olarak çektiğimiz sıkıntıları AK Parti Uşak İl Başkanı Sayın Fahrettin Tuğrul’a da ilettim. Kendisi, asgari ücrete ve memur maaş tabanlarına yapılan ek zamlardan bahsetti. Ayrıca en düşük emekli maaşını da 5500 lira yaptıklarını hatırlattı.

Son olarak da 2022 yılında tapu kayıtları defterinde son yevmiye numarasının 51 bin olduğunu da sözlerine ekledi. Yani, geçen yıl Uşak’ta 51 bin bina ve arsa satışı gerçekleştirilmiş.

Yani şunu demeye getiriyor: “Ekonomi kötü olsa Uşak’ta 51 bin gayrimenkul alınıp satılır mıydı?”

Can Başkanım. O alım satımlarım yapan emin olun emekliler değildir. Tuzu kuru olan müteahhitlerdir, komisyonculardır. Emeklilere ya insanca yaşayacağı bir maaş verin ya da daha önce yazdığım gibi hepsini sabun fabrikalarına gönderin….

Bu Üçlü Çok Güçlü

Hepinizin bildiği gibi 10 Ocak Salı günü Türkiye, Uşak’ta yaşanan büyük bir operasyon haberi ile güne başladı. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ‘nun beraberinde Jandarma Genel Komutanı ve Emniyet Genel Müdürü ile Uşak’a gelerek yönettiği ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’ 3-4 gün boyunca ülke gündeminde kaldı.

Uşak Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nın ortaklaşa görev yaptığı, 609 Personel, 169 Ekip, 23 Özel Harekât, 39 Jandarma Komando Unsuru, 2 Helikopter, 4 Drone, 13 narkotik köpeğiyle yapılan operasyonda 120 uyuşturucu satıcısı gözaltına alınmıştı.

Yaklaşık 6 aydır hazırlıkları yapılan bu başarılı operasyonun bence en başarılı kısmı, valimizin koordinasyonunda emniyet ve jandarma güçlerimizin ortaklaşa oluşturduğu bir tabura eş değerdeki birliğin gayet uyumlu bir şekilde 127 noktaya eş zamanlı basın yapması, halka güven kanun dışı davrananlara korku verdi.

Uşak’ta kim suç ilerse karşısında güvenlik güçlerini bulacağını “Kökünü Kurutma Operasyonu’nu iyi okuyarak anlamalıdır diye düşünüyorum

Daha önceki yazılarımda belirttiği gibi, Uşak Valisi Sayın Dr. Turan Ergün’ün valilik makamında geçen 7 aylık süreçte oluşturduğu sinerjinin meyvelerini toplamaya başladığımızı bu devasa operasyon bize kanıtladı.

Uşak’a 2019 yılında Emniyet Müdürü olarak atanan Sayın Mesut Gezer’in deneyimi ve halkla kurduğu olumlu iletişimi, yen gelen Jandarma Komutanımız Sayın Kıdemli Albay Fahri Semiz’in bilgisi ve uyumu Uşak’ın asayiş yönünden rahat ve huzurlu günler geçireceğinin göstergesidir.

Onun için bu güçlü üçlünün daha Uşak için daha çok başarılı işlere imza atacağına inanıyorum.

Derseniz ki; “Hadi ya Ne söylüyorsun? Uşak’ta birçok üzücü asayiş olayları yaşanıyor.” Haklısınız.

Yalnız, dediğim şu: Suçu önlemek başka, suça müdahale edip faalini anında yakalamak başka. Bana göre; asayiş olayları faili meçhul kalmadığı sürece başarılıdır.

Suçu önlemek ise sadece kolluk kuvvetlerinin gayreti ile olmuyor. Aile, okul, eğitim, psikolojik, sosyolojik bir sürü etkeni devreye sokmak gerekiyor. Bataklık kurutulmazsa sinekler avlamakla bitmez.

Yorumlar (3)
Rıza ÖLMEZ 2 ay önce
Emeğinize sağlık
Tok açın halinden anlamaz. 2 ay önce
Tok açın halinden anlamaz.
Ekonomi konusunda herkes kendi kitabını yazıyor.

Çocuğumun bir tanesi Uşak'ta ortaokulda lgs'ye hazırlanıyor.
600 TL servis, 1200 TL dershane, 1200 TL yemek ve diğer kırtasiye gideri (sınava hazırlı ve test kitapları) falan filan derken toplam 3000-3500 arası harcamamız var aylık.

Biri ise büyükşehirlerden birinde üniversitede okuyor.
Onun için yaptığımız harcamaları yazmaya gerek yok, il dışında çocuk okutanlar bilir.

Biri anaokulunda haliyle o da servisle gidip geliyor.

Tek maaş, ev kira, 2000 TL doğalgaz, 250 elektrik, 140 civarı su faturası geldi bu ay.

Yok avm'ler, kafeler, marketler tıklım tıklımmış,
şu kadar gayri menkul, araç satılmış alınmış falan filan bizi hakikaten ilgilendirmiyor,
ailecek o grupta değiliz,
çok ihtiyaç duyduğumuz şeyleri almaya çalışıyoruz sadece.

24 yıldır tatile gitmedim.
Sadece günü birlik 1 kez İzmir'e gezmek için fuara gittik ailecek.
Mahir 2 ay önce
Mevcut iktidar da olanlar yüzde 200 enflasyonu millete kabul ettirdiler vatandaş kaderine razı emekli asgari ücretin altına düştü ama iktidara göre büyüyoruz fakat hrrgeçen gün alım gücümüz düşüp fakirleşiyoruz para pul oldu